Franciszek Piotrowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Franciszek Piotrowski

Data i miejsce urodzenia 1905 r.
Bydgoszcz
Data śmierci 1994 r.

Franciszek Piotrowski (ur. 6 października 1905 r. w Bydgoszczy, zm. 1994 r.) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik Katolickiej Szkoły Polskiej w Worytach.

Życiorys

Urodził się jako syn Franciszka i Heleny. W rodzinie pielęgnowano polskie tradycje.

W czasie pobytu w Mikołajkach Pomorskich został ciężko ranny w wyniku napaści bojówek hitlerowskich. 3 września 1939 r. w Olsztynie został aresztowany przez hitlerowców i osadzony w obozie Hahenbruch, a następnie przeniesiony do obozu w Sachsenhausen, w którym przebywał 5 lat. Został wyzwolony przez Anglików w okolicach Lubeki.

Szkoła i wykształcenie

Edukację rozpoczął od niemieckiej szkoły ludowej. Następnie uczył się w konserwatorium i Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy. W 1927 r. zdał drugi egzamin pedagogiczny i zdobył kwalifikacje zawodowe. Po wojnie ukończył studia ekonomiczne w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

Praca

W 1924 r. podjął pracę nauczyciela tymczasowego w szkole w Witrogoszczy. Następnie pracował w szkołach w Wyrzysku, Hachcicach, w szkole p.w. Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

W maju 1924 r. urlopowano go do pracy w oświacie polskiej w Niemczech. Pierwszą placówką, którą objął kierownictwem, była szkoła polska w Wiśniewce, następnie w Mikołajkach Pomorskich. W latach 1933–1939 kierował Katolicką Szkołą Polską w Worytach.

Po wojnie pracował w Bydgoszczy jako bibliotekarz. W latach 1946–1950 działał w Olsztynie, organizując szkoły i kursy spółdzielcze. Następnie pracował w Warszawie. W 1977 r. przeszedł na emeryturę.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Prowadził działalność kulturalną. Zorganizował koło śpiewu, amatorski zespół teatralny, prowadził chór. W Bydgoszczy opiekował się męską drużyną harcerską. Działał w Towarzystwie Śpiewu i w Towarzystwie Czytelni Ludowych. Opiekował się bibliotekami i świetlicami w Worytach i Gietrzwałdzie. Był prezesem warmińskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Polskich w Niemczech. W 1937 r. zorganizował amatorski teatrzyk kukiełkowy "Bajka". W latach 70. był dyrektorem generalnym Centrali Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".

Ciekawostki

Prowadził kronikę szkoły w Worytach. Pozostawił Wspomnienia polskiego nauczyciela w Niemczech (1996) dotyczące życia i działalności nauczyciela polskiego na Warmii.

Nagrody i odznaczenia

  • Order Sztandaru II klasy
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal Rodła
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Złota Honorowa Odznaka "Zasłużony dla Warmii i Mazur"

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.