Franz Buchholz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Franz Buchholz

Data i miejsce urodzenia 10 października 1884 r.
Orneta
Data i miejsce śmierci 25 grudnia 1949 r.
Heide (Holstein)
Zawód historyk, nauczyciel

Franz Buchholz (ur. 10 października 1884 r. w Ornecie, zm. 25 grudnia 1949 r. w Heide) – historyk, nauczyciel na Warmii, działacz niemieckiej partii Centrum.

Życiorys

Franz był bratem Eugeniusza Buchholza (1865–1928), znanego księgarza, redaktora i tłumacza.

W 1935 roku władze hitlerowskie przeniosły Franza Buchholza do Insterburga (Wystruć). Była to kara za działalność w niemieckiej partii Centrum. Po zakończeniu II wojny światowej Bucholz osiadł w Heide, gdzie spędził ostatnie lata życia i podjął pracę historyka w miejscowym gimnazjum.

Zmarł w wieku 65 lat.

Szkoła i wykształcenie

Uczęszczał do gimnazjum w Braniewie, a następnie podjął studia kolejno we: Fryburgu, Berlinie, Strassburgu i Królewcu. Studiował historię, filologię germańską oraz geografię. W 1909 roku zdał egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu nauczyciela.

Praca

Wkrótce po egzaminie Franz Buchholz podjął pracę w gimnazjum w Gąbinie. Walczył w czasie I wojny światowej, a po 1918 roku rozpoczął pracę w gimnazjum w Braniewie. Był także redaktorem dodatku "Unsere Ermländische Heimat", który ukazywał się wraz z "Ermländische Zeitung". Zajmował się opracowywaniem biografii nietuzinkowych Warmiaków, między innymi: Paula Anhutha, Piotra Witkowskiego, Adolfa Olszewskiego czy Franza Fleischera.

Działalność kulturalna i naukowa

Przez szesnaście lat Bucholz pełnił funkcję sekretarza Warmińskiego Towarzystwa Historycznego i publikował na łamach jego organu, "Zeitschrift für die Geschichte und Alterstumkunde Ermlands".

Bibliografia

Chłosta Jan, "Słownik Warmii", Olsztyn 2002.