Górka

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Górka

Rodzaj miejscowości osada
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ostródzki
Gmina Małdyty
Liczba ludności (-) brak danych
Strefa numeracyjna (+48) 89
Kod pocztowy 14-330
Tablice rejestracyjne NOS
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Górka
Górka
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Górka
Górka
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Górka (niem. Bergheim) – osada położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Małdyty. W latach 1975–1998 osada administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Brak danych o liczbie mieszkańców.

Położenie

Miejscowość położona jest na Mazurach Zachodnich (Pojezierze Iławsko–Ostródzkie), w odległości 4 km na południe od Małdyt.

Dzieje miejscowości

Miejscowość wzmiankowano w dokumentach z roku 1858 jako folwark szlachecki na 6 włókach. W XIX wieku stanowił część dóbr ziemskich z siedzibą w Małdytach. W latach 1860-1900 dobra stanowiły własność rodziny von Reichel. W 1858 roku w jednym domu żyło 14 mieszkańców. W 1900 roku majątek w Górce zakupiła rodzina Riedel. Do dzisiejszych czasów zachował się dwór pochodzący z początków XX wieku. W XIX wieku do dóbr małdyckich należał również folwark Sople. W 1914 roku majątek w Górce i Soplach stał się własnością Towarzystwa Rolnego (Landgesellschaft). W dwudziestoleciu międzywojennym obszar wspomnianych dóbr został rozparcelowany na gospodarstwa chłopskie. W latach 1937–1939 wieś zamieszkiwało 30 osób. W roku 1973 osada Górka była niezamieszkana, należała do powiatu morąskiego.

Zabytki

  • dwór z początków XX wieku, pozostałości zabudowań gospodarczych (m.in. budynek inwentarski z czerwonej cegły) i parku z dużym sadem (obecnie własność prywatna)

Bibliografia

Jackiewicz-Garniec Małgorzata, Garniec Mirosław, Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 2001.
Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1973.