Gajdy

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Gajdy

Gajdy. Dawna kaplica baptystów.Źródło: www.marienburg.pl
Gajdy. Dawna kaplica baptystów.
Źródło: www.marienburg.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat iławski
Gmina Zalewo
Liczba ludności (2010) 127
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Gajdy
Gajdy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gajdy
Gajdy
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Gajdy (niem. Goyden) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Zalewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego. W latach 1946–1975 wieś wchodziła w skład powiatu morąskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 127 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Beata Tunkiewicz[1].

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Pojezierzu Iławskim, 5 km na zachód od Zalewa, przy granicy z województwem pomorskim; przebiega przez nią droga wojewódzka nr 519. Na południe od wsi znajdują się Gajdzkie Góry, tj. wzniesienie o wysokości 143 m n.p.m. (niegdyś znajdowała się na nim wieża triangulacyjna).

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w roku 1383 w ramach kolonizacji południowych obszarów państwa zakonu krzyżackiego. Osada została zasiedlona przez Prusów. Pierwotna nazwa miejscowości Gogyn, Gaiden nawiązywała do pruskiego słowa gaydis oznaczającego pszenicę.

Początkowo obszar wsi obejmował 20 łanów. W 1782 roku Gajdy składały się z 20 budynków mieszkalnych. W 1858 roku 306 mieszkańców wsi żyło w 30 domach. W latach 1937–1939 Gajdy liczyły 234 mieszkańców.

W połowie XIX wieku bracia Juliusz i Rudolf Stangnowscy rodem z Gorzowa Wielkopolskiego założyli w Gajdach gminę baptystyczną (1855), a następnie przystąpili do budowy kaplicy, którą ostatecznie udało się ukończyć w 1863 roku. Jak wspominał Rudolf Stengnowski: "Przez dwa lata i częściowo w ciągu ostatniej zimy byliśmy zajęci budową kaplicy w Gajdach. Naszym głównym problemem był niedostatek pieniędzy. Ale pomimo tego zakończyliśmy budowę w 1863r. [...] Kiedy budowa kaplicy była na półmetku, rozpoczęliśmy w niej regularnie odprawiać nabożeństwa. Wreszcie, nie bez pewnych konfliktów, dzięki Bogu, udało nam się budowę doprowadzić do końca. Kaplica stoi przy głównej ulicy wioski i widoczna jest w pełni przez przejezdnych. Dzięki swojemu położeniu, przyciąga ich uwagę. Każdy, kto ją zobaczy zauważa: »Kaplica Baptystów jest bardzo pięknym budynkiem. Co za ozdoba wsi!«"[2]. Tutejsza kaplica była jedynym zborem baptystów w dawnym powiecie morąskim. Działała do 1920 roku, kiedy to ostatni wyznawcy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, a budynek zaadaptowano do celów mieszkalnych.

Zabytki

  • przykłady budownictwa z końca XIX i początku XX wieku (domy mieszkalne i zabudowania gospodarcze)

Przypisy

Bibliografia

Morąg. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1973.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Westpreussen, Commission bei Leon Saunier, Danzig und Elbing 1858.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zalewo [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
verwaltungsgeschichte.de [05.03.2014]
marienburg.pl [05.03.2014]