Gorczyce (gmina Kowale Oleckie)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gorczyce

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olecki
Gmina Kowale Oleckie
Liczba ludności (2010) 21
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Gorczyce
Gorczyce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Gorczyce
Gorczyce
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Gorczyce (niem. Gortzitzen, od 1938 r. Gartenberg) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Kowale Oleckie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999–2001 wchodziła w skład powiatu olecko–gołdapskiego. W 2010 roku wieś liczyła 21 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Gorczyce, Borysowo i Daniele. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Grażyna Sawośko[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno–wschodniej części województwa warmińsko–mazurskiego, na Mazurach Garbatych (Wzgórza Szeskie), we wschodniej części Pojezierza Zachodniosuwalskiego, 13 km na północ od Olecka i 7 km na południowy wschód od Kowali Oleckich.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno–wschodnich terenów Prus Książęcych. W 1563 roku książę Albrecht Hohenzollern nadał 15 łanów boru aż siedmiu odbiorcom: Stanisławowi Redze i Piotrowi Ginie, sołtysom z Przekopki, braciom Bartoszowi, Janowi, Tomkowi i Marcinowi Z Golubia, oraz Bartoszowi Sędkowi. Wieś została założona po wycięciu części puszczy. Gorczyce były wsią zamieszkaną przez wolnych chłopów, tzw. chłopów chełmińskich. W XVIII wieku znalazła się w rękach polskiej rodziny szlacheckiej Ciesielskich, stając się wsią szlachecką. Jednak już na przełomie XVIII i XIX wieku powrócił tutaj poprzedni stan prawny. Gorczyce należały do parafii ewangelickiej w Szarejkach.

W pierwszej połowie lat 50. XX wieku uruchomiono we wsi spółdzielnię produkcyjną.


Liczba mieszkańców w poszczególnych latach:

  • 1857 r. – 76 osób
  • 1988 r. – 32 osoby

Zabytki

  • cmentarz ewangelicki z XIX wieku

Bibliografia

Olecko. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1974.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Gminna Ewidencja Zabytków w: Strona Urzędu Gminy Kowale Oleckie |Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kowale Oleckie [12.11.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [12.11.2013]

Przypisy