Grota we Fromborku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mała architektura sakralna

typ obiektu: grota
lokalizacja: przydrożna
datacja: k. XIX w.
powiat: braniewski
gmina: Frombork
miejscowość: Frombork

Grota we Fromborku – została wzniesiona we Fromborku, w zachodniej części parceli przynależnej do nieistniejącej już kurii kanonicznej pod wezwaniem św. Józefa.

Figura maryjna w grocie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Grota maryjna we Fromborku. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Grota maryjna znajduje się w zachodniej części ogrodów kanoniczych przy ul. Krasickiego we Fromborku.

Opis

Pod względem rozmiaru jest ona największa wśród wszystkich znanych przykładów. Miało to miejsce zapewne pod koniec XIX wieku, lub bezpośrednio na jubileusz 50-lecia objawień maryjnych w Lourdes, choć w kwestii dokładnego czasu jej powstania brakuje potwierdzenia w źródłach. Grota stanowiła w chwili powstania ważny akcent religijny. Całość została wzniesiona z dużych granitowych głazów i uzupełniona tufem. Forma tej porowatej skały wywarła wpływ na kompozycję powstałej groty, która dosyć realnie przypominała scenerię objawień w Lourdes. W górnej niszy ustawiono figurę maryjną z charakterystycznym złożeniem rąk do modlitwy. Charakter miejsca podkreślają posadzone niegdyś w pobliżu 2 dęby, które obecnie są wiekowymi drzewami. Nie bez znaczenia dla groty jest także przebiegająca obok niej aleja grabowa, którą przechodzący zatrzymują się przy obiekcie lokalnego kultu.

Hasła powiązane

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Frombork, Olsztyn 2011.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Zobacz też

kapliczkiwarmii.republika.pl [22.10.2014]