Gwiazdnica długolistna

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gwiazdnica długolistna

Stellaria longifolia
L.
Gwiazdnica długolistna.Autor: pellaea. Źródło: Wikipedia [10.07.2014]
Gwiazdnica długolistna.
Autor: pellaea. Źródło: Wikipedia [10.07.2014]
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd goździkowce
Rodzina goździkowate
Rodzaj gwiazdnnica
Gatunek gwiazdnica długolistna
Synonimy
Stellaria atrata (J. W. Moore) B. Boivin

Stellaria diffusa Pall. ex Schltdl.

Stellaria friesiana Ser.

Gwiazdnica długolistna (Stellaria longifolia L.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae).

Morfologia

Roślina o łodydze pokładającej się w nasadzie, 4-graniastej, u góry z szorstkimi kantami. Osiąga długość 10-25 cm. Liście siedzące, wąskolancetowate, o długości 1,5-2 cm, szerokości 1-2 mm, najszersze powyżej połowy długości. Podsadki błoniaste. Kwiaty nieliczne, zebrane na szczycie łodygi w dwuramienną wierzchotkę. Działki kielicha zaostrzone, o długości 2,5 mm. Pięć białych płatków o długości 2 mm jest rozciętych niemal do samej nasady – pozornie kwiat jest 10-płatkowy.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek o wokółbiegunowym zasięgu. Występuje w rozproszeniu na Syberii, sięgając po Daleki Wschód, w Ameryce Północnej oraz w północnej, środkowej i północno-wschodniej części Europy. W Polsce jest dość rzadki. Głównie występuje w północno-wschodnich regionach kraju, w Kotlinie Sandomierskiej, na Wyżynie Małopolskiej, Nizinie Śląskiej, Wyżynie Śląskiej i Wyżynie Lubelskiej. W Sudetach znany jest z pojedynczych stanowisk. W Karpatach opisano jego występowanie tylko na jednym stanowisku – nad Wyżnim Stawem Toporowym w Tatrach.

Występuje w wilgotnych borach i turzycowiskach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku Vaccinio-Piceion i zespołu Sphagno girgensohnii-Piceetum (borealna świerczyna na torfie).

Na Warmii i Mazurach gatunek ten występuje m.in. w rezerwacie Dęby Napiwodzkie w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Gwiazdnica długolistna [22.05.2014]

Bibliografia

Zarzycki Kazimierz, Szeląg Zbigniew, Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Red lists of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, red. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda i Zbigniew Szeląg, Kraków 2006, s. 11-20.