Hala widowiskowo-sportowa "Urania"

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Hala widowiskowo-sportowa "Urania"

Hala widowiskowo-sportowa "Urania".Źródło: Commons Wikimedia
Hala widowiskowo-sportowa "Urania".
Źródło: Commons Wikimedia
Data założenia 1976 r.
Adres Piłsudskiego 44, Olsztyn

Hala widowiskowo-sportowa "Urania" – hala widowiskowo-sportowa w Olsztynie, reprezentacyjny, zadaszony obiekt w stolicy Warmii i Mazur.

Historia i charakterystyka obiektu

Hala "Urania" powstała w 1976 r. Wówczas była jednym z najnowocześniejszych obiektów krytych w Polsce. Obecnie nie spełnia standardów europejskich i odbywają się w niej tylko ligowe mecze siatkarzy oraz piłkarzy ręcznych, sportowe imprezy krajowe w dyscyplinach indywidualnych, gale sportów walki, imprezy kulturalno-rozrywkowe, a także targi handlowe.

Hala posiada dużą salę sportową z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, koszykówki, piłki siatkowej, unihokeja, tenisa, badmintona, halowej piłki nożnej, małą specjalistyczną salę do sportów walki i gimnastyki korekcyjnej oraz siłownię.

Widownia (po dostawieniu dodatkowych trybun) może pomieścić ok. 2500 widzów. Z hali korzysta na co dzień m.in. klub siatkarski mężczyzn KS AZS UWM Olsztyn oraz szczypiorniści Warmii Travelandu Olsztyn, którzy rozgrywają tu ligowe mecze i trenują.

W "Uranii" od 14 października 2004 r. swoją siedzibę ma olsztyńskie Muzeum Sportu. Do 2008 r. hala była również jednym z obiektów, na których co roku odbywał się międzynarodowy Memoriał Huberta Wagnera w piłce siatkowej.

Bibliografia