IKS Smok

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
IKS Smok Orneta

Źródło: www.ikssmok.pl
Źródło: www.ikssmok.pl
Pełna nazwa klubu Integracyjny Klub Sportowy Smok Orneta
Data założenia 15 maja 2002 roku
Sekcje kolarstwo, lekka atletyka

Integracyjny Klub Sportowy "Smok" Orneta – klub w Ornecie powołany 15 maja 2002 roku. Powstał na potrzeby krzewienia kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych. Prezesem Zarządu jest Bogdan Król.

Charakterystyka

Głównym celem działalności jest integracja środowiska niepełnosprawnych i ich rehabilitacja poprzez systematyczny trening. W trakcie istnienia klubu wykreowała się grupa zawodników wybitnych, którzy znaleźli się w czołówce krajowej i odnoszą sukcesy międzynarodowe. Wśród kobiet taką postacią jest Monika Pudlis, zwyciężczyni wielu prestiżowych imprez, paraolimpijka z Londynu (2012), a wśród mężczyzn Bogdan Król – prekursor wyścigów na wózkach w Polsce i zawodnik czołówki światowej. W 2003 roku wygrał m.in. Maraton w Nowym Jorku. Był również uczestnikiem Igrzysk w Atlancie (1996).

Wiodącą sekcją klubu jest sekcja "wózkarzy". Zawodniczki i zawodnicy z Integracyjnego Klubu Sportowego z Ornety wywalczyli w 2014 roku w mistrzostwach Polski w kolarstwie szosowym niepełnosprawnych (EDF Tour) 11 medali, w tym sześć złotych i trzy srebrne. Monika Pudlis i Grzegorz Ojrzyński przywieźli z Bielska-Białej po dwa złote krążki, Bogdan Król i Piotr Małek po jednym złotym i srebrnym, a Katarzyna Kulewicz dwa brązowe.

Klub zrzesza 19 niepełnosprawnych zawodników – 18 wózkarzy oraz 1 biegacza. Liderami zespołu są: Monika Pudlis, Monika Seligowska, Bogdan Król, Robert Nowicki i Wiesław Matejuk.

Doskonałe wyniki sportowe spowodowały, że stypendystką Urzędu Marszałkowskiego została Monika Pudlis. Monika Seligowska otrzymała stypendium z Urzędu Gminy w Lelkowie. Bogdan Król jest systematycznie wyróżniany przez samorząd wojewódzki jako trener-zawodnik. Najwybitniejsi reprezentanci klubu znaleźli uznanie wśród czytelników "Gazety Olsztyńskiej" i znaleźli się wśród laureatów plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur.

Integracyjny Klub Sportowy "Smok" jest członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych Start. Od kilku lat jest wspierany przez grupę Lotos S.A., co znalazło się odzwierciedlenie w powszechnej nazwie – Lotos Smok Orneta.

Aktualny skład Zarządu:

  • prezes – Bogdan Król
  • v-ce Prezes – Monika Pudlis
  • skarbnik – Jerzy Czapliński
  • członek Zarządu – Damian Podgórski
  • członek Zarządu – Jerzy Pilarski

Bibliografia

Integracyjny Klub Sportowy SMOK Orneta [03.02.2015]