Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo IMPK.
Źródło: http://www.facebook.com/
Ekspozycja Muzeum.
Źródło: http://www.muzeum.dzialdowo.pl

Placówka muzelna otwarta 13 sierpnia 2013 r. w Działdowie.

Siedziba

13-200 Działdowo
Pl.Mickiewicza 43
tel. 23 697 76 30,
muzeum.działdowo.pl
https://www.facebook.com/pages/Interaktywne-Muzeum-Państwa-Krzyżackiego/594388177284207

Godziny otwarcia Muzeum

Wtorek - Piątek: od godz. 10 do 17, Sobota: od 10 do 16.
Ostatni chętni do zwiedzania wpuszczani są na godzinę przed zamknięciem Muzeum.
Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Dyrektor Muzeum

Opis

Muzeum oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej) prześledzimy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego ( w tym depozytów z muzeów w Elblągu, Malborku, Olsztynie i Brodnicy.

Ekspozycja Muzeum w swoim przekazie jest otwarta na wszystkich odbiorców. Treści historyczne zawarte w stanowiskach ekspozycyjnych opracowano w trzech językach (polskim, niemieckim, angielskim). Mają one charakter popularno-naukowy, bez akcentów politycznych. Ich zadaniem jest upowszechnianie wiedzy o tym okresie historii regionu, w którym istniało Państwo Zakonu Krzyżackiego. Na poddaszu mieści się salon zabaw dla dzieci, gdzie m.in. mogą korzystać ze strojów historycznych, szukać skarbów i poczuć nastrój wnętrza krzyżackiego zamku.

Otwarcie Muzeum odbyło się 13 sierpnia 2013 r. z udziałem Marszałka Województwa Jacka Protasa, Burmistrza Działdowa Bronisława Mazurkiewicza oraz Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego bp Bruno Plattera. Inwestycję zrealizowano z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Ciekawostki

W 2014 roku Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zostało wybrane jednym z siedmiu nowych cudów Polski w ogólnopolskim plebiscycie National Geographic Traveler. Laur ten jest przyznawany ciekawym, niebanalnym i atrakcyjnym miejscom w Polsce.

W 2015 roku, Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie zostało uhonorowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego laurem "Najlepszym z najlepszych" w kategorii turystycznej.

Multimedia

Wideowizytówka IMPK w Działdowie

Bibliografia