Irena Cebulska

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Irena Cebulska
Irena Cebulska. Źródło: www.museo.pl
Irena Cebulska. Źródło: www.museo.pl
Data i miejsce urodzenia 13. sierpnia 1941 r., Walentynów k. Iłży
Zawód / działalność przewodniczka i pilotka wycieczek turystycznych

Irena Cebulska – zasłużona przewodniczka PTTK po Warmii i Mazurach oraz pilot wycieczek turystycznych.

Życiorys

Irena Cebulska urodziła się jako druga z czwórki rodzeństwa w 1941 roku w Walentynowie pod Iłżą. Od najmłodszych lat zajmowała się sportem i turystyką. Najchętniej uprawiała lekkoatletykę, co przekładało się na liczne sukcesy i zapewniło jej miejsce w czołówce młodych polskich dyskobolek.

W 1960 roku wzięła ślub z wojskowym Eugeniuszem Cebulskim, wraz z którym w 1965 roku przyjechała do Olsztyna, gdzie urodził się ich syn – Zbigniew Cebulski – później ceniony lekarz neurolog. Po nabyciu uprawnień przewodnickich Cebulska zajmowała się organizowaniem wycieczek i wczasów krajowych. Od 1999 roku prowadzi Biuro Przewodników "Warmia".

Obecnie mimo emerytury nadal oprowadza turystów, ukazując im piękno Warmii i Mazur.

Praca

W 1968 roku Irena Cebulska odbyła w Olsztynie kurs przewodnicki, dzięki któremu została licencjonowanym przewodnikiem i pilotem wycieczek. Od tego czasu nieustannie pracuje, organizując wypoczynek dla turystów i oprowadzając ich po terenie Warmii i Mazur. W latach 1978–2001 pracowała także jako organizator turystyki w Biurze Turystycznym "Mazur Tourist".

Jako aktywna działaczka Koła Przewodników PTTK w Olsztynie przez kilka kadencji była członkinią jego zarządu oraz prowadziła kronikę. Od 1999 roku prowadzi Biuro Przewodników "Warmia", gdzie zatrudnia profesjonalnych przewodników oprowadzających po Warmii i Mazurach.

Nagrody i odznaczenia

Irena Cebulska za swój wkład w rozwój turystyki na Warmii i Mazurach była wielokrotnie nagradzana odznakami i tytułami, otrzymała m.in:

  • Srebrną i Złotą Odznakę PTTK
  • tytuł "Zasłużony dla Warmii i Mazur"
  • tytuł "Zasłużony Przewodnik"
  • tytuł "Honorowy Członek Koła Przewodników PTTK"

Zobacz też

przewodnicy.olsztyn.pl [04.07.2014]