Józef Łobocki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Łobocki

Fot. z archiwum Janusza Poryckiego.
Fot. z archiwum Janusza Poryckiego.
Imię i nazwisko Józef Łobocki
Data i miejsce urodzenia 10 stycznia 1946 r.
Data śmierci 31 marca 2004 r., Olsztyn
Dyscyplina piłka nożna
Największy sukces zasłużony dla rozwoju piłki nożnej na Warmii i Mazurach, wychowawca wielu zawodników, w tym reprezentantów Polski

Józef Łobocki (ur. 10 stycznia 1946 r., zm. 31 marca 2004 r. w Olsztynie) – zasłużony trener piłkarski, wychowawca wielu zawodników, w tym reprezentantów Polski w piłce nożnej.

Fot. z archiwum Janusza Poryckiego.

Działalność

Od najmłodszych lat był związany ze sportem. Uprawiał koszykówkę, biegi przełajowe oraz kolarstwo. Jednak to piłce nożnej poświęcił większość swojego życia. Karierę piłkarską rozpoczął i zakończył w OKS-ie Olsztyn. W okresie służby wojskowej grał w Polonii Bydgoszcz.

Od 1978 r. poświęcił się pracy trenerskiej. Z olsztyńskimi juniorami zdobył złoty medal w Pucharze Michałowicza, a z juniorami młodszymi wicemistrzostwo Polski. W 1989 r. został asystentem Wiktora Stasiuka w reprezentacji Polski do lat 16, która rok później zdobyła w niemieckim Erfurcie złoty medal mistrzostw Europy, a dwa lata później w mistrzostwach Europy do lat 18 w Norymberdze zajęła czwarte miejsce.

Położył wielkie zasługi dla rozwoju piłki nożnej na Warmii i Mazurach. W najważniejszym okresie prowadził jako pierwszy trener lub był asystentem w Stomilu Olsztyn. Klub świętował wówczas awans do I ligi. Następnie prowadził w II lidze zespół Jezioraka Iława, który nieznacznie przegrał kolejny awans do ekstraklasy.

Po powrocie do Stomilu był m.in. trenerem prowadzącym pierwszą drużynę lub koordynatorem wszystkich grup. Z pierwszym i drugim zespołem Stomilu oraz Granicą Kętrzyn zdobył wojewódzki Puchar Polski. Był wiceprezesem Stomilu.

Po zakończeniu działalności sportowej w Stomilu, włączył się do rozwoju nowego klubu, OKS 1945 Olsztyn, na bazie którego przywrócono nazwę Stomil. Brał czynny udział w organizacji Memoriału Aleksandra Kupcewicza, podczas którego rozgrywano mecze gwiazd z młodzieżową kadrą W-MZPN. Tradycyjny mecz na zakończenie sezonu piłkarskiego na Warmii i Mazurach przekształcił się po jego śmierci w Memoriał Józefa Łobockiego.

Stał się niekwestionowaną ikoną olsztyńskiego Stomilu, z którym był związany przez swoją całą sportową działalność. W każdą rocznicę śmierci na grobie Józefa Łobockiego zbiera się duża grupa fanów olsztyńskiego klubu, by uczcić jego pamięć.

Bibliografia

pl.wikipedia.org, Józef Łobocki [22.04.2014]
stomil.olsztyn.pl [22.04.2014]