Józef Górzyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Józef Górzyński

Data i miejsce urodzenia 5 marca 1959 r.
Żelechowo
Zawód duchowny katolicki, metropolita warmiński od 2016 r.


Józef Górzyński - (ur. 5 marca 1959 r. w Żelechowie - ) - polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych (liturgika), w latach 2013 - 2015 bp pomocniczy warszawski, abp koadiutor warmiński w latach 2015-2016, abp metropolita warmiński od 2016 r. - następca abp Wojciecha Ziemby.

Życiorys

Urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie (woj. mazowieckie).

W 1979 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W dniu 2 czerwca 1985 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

Jako neoprezbiter pełnił pracę duszpasterską w parafii w Grójcu. W 1987 r. wyjechał do Rzymu na studia specjalistyczne w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma.

W 1993 r. został mianowany na prefekta Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Wykładał również liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

W 1996 roku obronił pracę doktorską.

W 2004 r. mianowano go na proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie.

W 2012 r. kard. Kazimierz Nycz powierzył mu funkcję moderatora wydziałów duszpasterskich kurii.

4 listopada 2013 papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Leontium. Święcenia biskupie z rąk kard. Kazimierza Nycza przyjął 7 grudnia 2013 r. w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Ad Mysterium ministrandum” (Do posługi Tajemnicy).

W Kurii Metropolitalnej Warszawskiej do lutego 2014 roku pozostał na stanowiskach moderatora wydziałów duszpasterskich i dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego. W tym czasie nadzorował przygotowanie peregrynacji Obrazu Matki Bożej w archidiecezji. Był ponadto odpowiedzialny za przygotowanie i przebieg kursu formacyjnego dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej obu warszawskich diecezji. W ramach tego kursu prowadził wykłady z liturgiki.

W lutym 2015 r. objął urząd arcybiskupa koadiutora archidiecezji warmińskiej po nominacji przez papieża Franciszka.

15 października 2016 r. po przyjęciu rezygnacji abp. Wojciecha Ziemby, objął urząd arcybiskupa metropolity warmińskiego i tego samego kanonicznie objął diecezję oraz odbył ingres do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie.

Multimedia

Bibliografia