Józef Szotowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Józef Szotowski

Data i miejsce urodzenia 15 września 1842 r.
Biskupiec
Data i miejsce śmierci 27 sierpnia 1911 r.
Chmielno
Zawód ksiądz katolicki

Józef Szotowski (ur. 15 września 1842 r. w Biskupcu, zm. 27 sierpnia 1911 r. w Chmielnie) – ksiądz katolicki, działacz społeczno-religijny.

Życiorys

Syn Anny z domu Bolz i Floriana Szotowskiego.

Szkoła i wykształcenie

Absolwent gimnazjum w Reszlu i Braniewie. Ukończył seminarium duchowne w Pelplinie, gdzie w 1867 przyjął święcenia kapłańskie.

Praca

Był wikarym w Człuchowie i Kościerzynie. W latach 1870–1884 administrował parafią w Pelplinie. Kuria biskupia w Paderborn zarzuciła mu rzekome przekroczenie granicy pracy misyjnej, co doprowadziło do jego odwołania w roku 1890 z obszaru zachodnich Niemiec. Został proboszczem w Wudzynie w okolicach Bydgoszczy, a następnie w Chmielnie na Kaszubach.

Działalność społeczna, kulturalna i naukowa

Szotowski swoją działalność religijną i narodową prowadził przede wszystkim na obszarze Pomorza, w Westfalii i Nadrenii. W 1874 roku założył w Pelplinie Towarzystwo Śpiewacze. Od 1884 roku pracował jako duszpasterz w zachodnich częściach Niemiec, gdzie założył ponad 20 oddziałów Polsko-Katolickiego Towarzystwa Oświatowego Jedność. Szotowski był również członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Otwarcie wspierał materialnie polskie komitety wyborcze na Warmii.

Bibliografia

Chłosta Jan, Słownik Warmii, Olsztyn 2002.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku, Warszawa 1983.