Jakub Bem

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jakub Bem

Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1866 r.
Pluski
Data i miejsce śmierci 22 października 1966 r.
Gietrzwałd
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Jakub Bem (ur. 1 lipca 1866 r. w Pluskach, zm. 22 października 1966 r. w Gietrzwałdzie) – działacz polityczno-społeczno-oświatowy na Warmii.

Życiorys

Praca

Jako młody człowiek pracował w górnictwie w Westfalii. Tam należał do stowarzyszeń i polskich organizacji. Od 1894 r. pracował w kopalni w Wanne-Eickel, gdzie miał wypadek. Wróciwszy w rodzinne strony osiadł na gospodarstwie, które kupił w Gietrzwałdzie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Z inicjatywy Bema, w 1920 r., powstała pierwsza na Warmii szkoła polska. Tam pracowała jego córka Maria. Przez wiele lat był mężem zaufania oraz członkiem organizacji Związków Polaków. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Plebiscytowej w Gietrzwałdzie, gdzie starał się namówić ludność do przyłączenia tych terenów do Polski.

W 1920 r. został aresztowany przez Niemców. Uwolniono go dzięki interwencji komisji alianckiej z Olsztyna. W swoim domu, od 1927 r., założył polskie przedszkole. Był pierwszym członkiem IV Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Za szczególne zasługi obdarzono go tytułem męża zaufania tej organizacji. W 1939 r. został wysiedlony przez władze niemieckie.

Bem był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do końca do 1945 roku, Warszawa 1963.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Warszawa 1983.