Jan Przyborski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jan Przyborski

Wójt Gminy Iłowo-Osada
Okres urzędowania 1991–2002
Okres urzędowania 2002–2006
Okres urzędowania 2006–2010
Okres urzędowania 2010–2014

Jan Zygmunt Przyborski (ur. 26 czerwca 1951 r. w Działdowie) – społecznik, samorządowiec, wójt gminy Iłowo-Osada.

Życiorys

Ukończył Technikum Rolnicze w Gródkach. W latach 1991–2014 pełnił urząd wójta gminy Iłowo-Osada. Jest jednym z założycieli oraz członkiem zarządu Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna", prezesem Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie-Osadzie, wiceprezesem Zarządu Powiatowego OSP, członkiem Prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP, działaczem PCK, prezesem Zarządu Ludowych Zespołów Sportowych w Iłowie-Osadzie. Jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W lipcu 2011 roku został zatrzymany przez policję, gdy prowadził samochód mając ponad pół promila alkoholu we krwi. Rok później przed Sądem Rejonowym w Działdowie zapadł wyrok skazujący w tej sprawie. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski wysłał do rady gminy w Iłowie pismo, w którym nakazywał radnym wygaszenie mandatu wójta. Radni odrzucili jednak ten wniosek, popierając podczas sesji Jana Przyborskiego. Wojewoda wydał zarządzenie zastępcze wygaszające mandat, od którego wójt Jan Przyborski odwołał się do Sądu. W odwołaniu wskazywał na zmieniające się prawo, w świetle którego aktualnie mandat traci tylko ten samorządowiec, który został skazany na karę więzienia. Proces sądowy nadal trwa. W razie niekorzystnego orzeczenia sądu wójt zamierza odwoływać się do wyższych instancji[1].

Szkoła i wykształcenie

Technikum Rolnicze w Gródkach

Działalność społeczna i samorządowa

  • Gminna Ochotnicza Straży Pożarna w Iłowie-Osadzie — prezes
  • Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Oddział Powiatowy — wiceprezes
  • Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego — członek zarządu
  • Ekologiczny Związek Gmin "Działdowszczyzna" — członek zarządu
  • wójt gminy Iłowo-Osada (1991–2014)

Działalność polityczna

  • Sojusz Lewicy Demokratycznej
    • członek partii

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy


Bibliografia

kto.wm.pl [26.07.2014]
gazetasamorzadowa.wm.pl [6.07.2014]