Janina Leśnierowska
Janina Leśnierowska | |
| |
Data i miejsce urodzenia | 1909 r. Bochum |
Data śmierci | nieznana |
Janina Leśnierowska (ur. 17 listopada 1909 r. w Bochum, data i miejsce śmierci nieznane) – nauczycielka, przedszkolanka polskich przedszkoli, wychowawczyni ochronki w Olsztynie, działaczka harcerska, bibliotekarka.
Spis treści
Życiorys
Urodziła się w Westfalii jako córka Wincentego i Heleny. Wychowywała się w rodzinie podtrzymującej polskie obyczaje i język. Przed II wojną światową pracowała na terenie Warmii, Powiśla i pogranicza, następnie wyjechała ponownie do Bochum. 15 września 1939 r. została aresztowana i osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravenbrück. W kwietniu 1940 r. została zwolniona z obozu i powróciła do Bochum.
Po przejściu na emeryturę w 1969 r. przeniosła się do Puszczykowa.
Szkoła i wykształcenie
Edukację rozpoczęła w niemieckiej szkole powszechnej w Bochum, następnie w Hildegardis-Lyzeum, Frauenschule. Uczyła się w seminarium ochroniarskim, które ukończyła w 1932 r. Następnie uczęszczała na kursy języka polskiego. W 1934 r. w Rogoźnie Wielkopolskim odbyła kurs świetlicowo-teatralny.
Praca
Praktykę pedagogiczną odbyła w polskim przedszkolu w Wanne-Eickel. W 1933 r. podjęła pracę w Polsko-Katolickim Towarzystwie Szkolnym na Warmię w Olsztynie. Tu też czyniła starania o otwarcie polskiego przedszkola (zob. Polskie przedszkola na Warmii w Prusach Wschodnich (1927–1939)). Od 9 kwietnia 1934 r. do listopada 1936 r. była wychowawczynią olsztyńskiej ochronki. Następnie została przeniesiona na Powiśle do pracy w Towarzystwie Szkolnym. Po kilku miesiącach objęła kierownictwo polskiego przedszkola w Nowym Kramsku.
W czasie wojny pracowała jako pomoc domowa i piastunka dzieci. Po wojnie była nauczycielką w szkole ćwiczeń przy Państwowym Liceum Pedagogicznym w Inowrocławiu. W 1948 r. podjęła pracę w Inspektoracie Szkolnym w Grudziądzu, a następnie w Świeciu.
W 1969 r. przeszła na emeryturę.
Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna
Janina Leśnierowska należała do Towarzystwa Młodzieży Polskiej i Związku Polaków w Niemczech. Zorganizowała świetlicę w Domu Polskim w Olsztynie. Wraz z Wojciechem Gromadeckim założyła drużynę harcerską przy Katolickiej Szkole Polskiej w Olsztynie. Działała w Klubie Polskim w Olsztynie. Prowadziła bibliotekę, a dziewczęta uczyła robótek ręcznych.
Nagrody i odznaczenia
- Medal Rodła (1987 r.)
Ciekawostki
Na rejonowych konferencjach metodycznych dla wychowawczyń przedszkoli wygłaszała pogadanki i prowadziła zajęcia pokazowe z dziećmi.
Bibliografia
Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania. Nauczyciele polscy na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach międzywojennych, Olsztyn 1989.