Janusz Malinowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Janusz Malinowski

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Janusz Malinowski
Data i miejsce urodzenia 1916 r., Wilno
Data śmierci 29 czerwca 1990 r., Olsztyn
Dyscyplina trener lekkiej atletyki
Największy sukces wychowawca olimpijczyków

Janusz Malinowski (ur. w 1916 r. w Wilnie, zm. 29 czerwca 1990 r. w Olsztynie) – charyzmatyczny trener, działacz, organizator lekkiej atletyki w Olsztynie. Wychowawca wybitnych zawodników.

Życiorys

Pochodził z rodziny aktorskiej; jego dzieciństwo wiązało się z częstymi przeprowadzkami (Kijów, Kraków, Grodno, Toruń, Poznań, Wilno). Szkołę powszechną ukończył w Poznaniu (1928) i tam zetknął się ze sportem, ale dopiero w gimnazjum w Wilnie zaczął systematycznie trenować. Miał predyspozycje do sprintu. W 1936 roku, po ukończeniu gimnazjum, rozpoczął pracę w rozgłośni Polskiego Radia w Wilnie.

II wojna światowa był niezwykle dramatycznym okresem w życiu Janusza Malinowskiego. Aresztowany przez NKWD został zesłany w głąb Rosji, a następnie był ciągle przemieszczany. W 1942 roku trafił do Armii Andersa, z którą przebył cały szlak bojowy. Po rozformowaniu armii znalazł się w Wielkiej Brytanii, a w 1948 przybył do Olsztyna.

Działalność sportowa

Reprezentując AZS Wilno, został mistrzem Wilna w biegach na 100 i 200 metrów i rekordzistą w sztafecie 4 x 100 metrów (jednym z partnerów był Leopold Szczerbicki). Wkrótce w tych konkurencjach reprezentował Polskę Północną w meczu z Prusami Wschodnimi. Na stadionie w Królewcu zajął dwa razy trzecie miejsce.

W 1950 roku pracował jako sekretarz w Oddziale Okręgu Polskiego Związku Motorowego. W 1953 roku rozpoczął pracę w roli instruktora lekkiej atletyki w Budowlanych Olsztyn, udzielał się również w Oddziale Związku Lekkiej Atletyki. W tym okresie wychował kilkoro znakomitych biegaczy. Jego podopieczna Krystyna Kurto wygrała Centralne Biegi Narodowe, a Franciszek Wesołowski został mistrzem Polski na 1500 metrów i powołano go do reprezentacji kraju.

W 1957 roku sekcja lekkoatletyczna z Budowlanych zakończyła działalność. Malinowski przeniósł się z grupą wychowanków do Gwardii Olsztyn, gdzie jako trener i organizator tej dyscypliny w klubie odnosił największe sukcesy. Pod jego pieczą znajdowali się tej klasy zawodnicy, co: Ireneusz Kluczek, Tadeusz Milewski. Bogdan Załuska, Marek Jóźwik, Ryszard Szparak, Bronisława Ludwichowska i Danuta Piecyk). Gwardia należała do najlepszych klubów lekkoatletycznych w Polsce.

Odznaczenia

Wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, odznaką Zasłużony dla Kultury Fizycznej, Złotą Odznaką PZLA.

Ciekawostki

Wielką wagę przykładał do akcentów patriotycznych, podkreślając, że klub to Polska i Olsztyn. Dbał, by zawodnicy zawsze startowali z emblematami klubowymi.

Był zbieraczem pamiątek z imprez sportowych. Jego kolekcje dyplomów, proporców i znaczków były imponujące.

Galeria zdjęć

Zdjęcia z archiwum Janusza Poryckiego

Bibliografia

Archiwum Janusza Poryckiego.