Jerzy Julian Szewczyński

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Julian Szewczyński

Data urodzenia 1922 r.
Zawód żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, działacz społeczny

Jerzy Julian Szewczyński (ur. 1922 r.) - żołnierz Wojska Polskiego i Armii Krajowej, działacz społeczny.

Biografia i działalność

28 sierpnia 1939 r. Jerzy Julian Szewczyński zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego i służył w Korpusie Ochrony Pogranicza. Podczas okupacji sowieckiej i niemieckiej pracował i uczył się na tajnych kompletach (gimnazjum).

1 września 1943 r. złożył przysięgę na żołnierza Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim "Kowal".

W 1944 r. rozpoczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej (rozpoczęła działalność od września 1944 r.). W 1946 r. podczas we Wrocławiu, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. W więzieniu spędził pięć miesięcy.

W 1947 r. zamieszkał w Elblągu.

Zorganizował inicjatywę "Opłatek Pojednania", która odbywa się co roku. Udział w niej bierze kilkaset osób, które przyjechały do Elbląga z Kresów Wschodnich. Angażuje się ponadto w wiele wydarzeń związanych z nauczaniem w Elblągu historycznych wydarzeń zajmujących ważne miejsce w historii naszego kraju.

Jest inicjatorem postawienia obelisku upamiętniającego żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych, nadania wielu ulicom nazw związanych z najnowszą historią Polski oraz prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej oraz prezesem elbląskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Nagrody, odznaczenia i wyróżnienia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Honorowy Obywatel Elbląga (2015)

Zobacz też

Bibliografia

  1. ​http://info.elblag.pl/37,43171,Zyskamy-kolejnego-Honorowego-Obywatela-Elblaga-Zostanie-nim-Jerzy-Julian-Szewczynski.html
  2. http://www.elblag.eu/index.php/mieszkancy/8563-jerzy-julian-szewczynski-honorowym-obywatelem-elblaga
  3. http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/elblag-ma-kolejnego-honorowego-obywatela-miasta/ks6586