Jerzy Konecki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Konecki

Jerzy Konecki, lata 50. Fot. archiwum rodzinne
Jerzy Konecki, lata 50.
Fot. archiwum rodzinne
Imię i nazwisko Jerzy Konecki
Data i miejsce urodzenia 5 październik 1915, Warszawa
Data śmierci 28 styczeń 1995, Olsztyn
Dyscyplina Boks, piłka nożna

Jerzy Konecki (ur. 5 października 1915 roku w Warszawie, zm. 28 stycznia 1995 roku w Olsztynie) – piłkarz, pięściarz, działacz sportowy i trener, organizator życia sportowego w Olsztynie tuż po II wojnie światowej. Przyczynił się do rozwoju boksu i piłki nożnej na Warmii i Mazurach. Do końca życia związany z olsztyńskim sportem służył swym doświadczeniem następnym generacjom szkoleniowców i działaczy.

Jerzy Konecki, lata 90.
Fot. archiwum rodzinne


Przebieg kariery sportowej

W okresie międzywojennym Jerzy Konecki reprezentował kilka piłkarskich klubów stolicy, m.in. Amatorski Klub Sportowy w Warszawie i RKS Marymont. Zainteresował się też boksem, będąc zawodnikiem warszawskiej Legii. Miał znakomitych nauczycieli i przyjaciół. Pięściarstwa uczył go Feliks Stamm, natomiast jego partnerami w drużynie piłkarskiej byli Leszek Rylski i Mieczysław Szymkowiak.

W okresie okupacji rozgrywał konspiracyjne mecze, był też uczestnikiem historycznego (pierwszego po wojnie) spotkania piłkarskiego w Zamościu. Po przeszkoleniu zjawił się w 1945 roku wraz z grupa spółdzielców w Olsztynie i tworzył sieć handlową spożywców "Społem". Przez wiele lat kierował Spółdzielnią Spożywców "Mewa". Sport nadal był jego pasją.

Działalność organizacyjna i szkoleniowa

Konecki należał do pionierów organizujących kulturę fizyczną w ówczesnym województwie olsztyńskim. Pozostając czynnym zawodnikiem, był założycielem Olsztyńskiego Klubu Sportowego (obecnie OKS Stomil) (1945). Od 1947 roku działał w Okręgowym Związku Bokserskim, równolegle w Polskim Związku Bokserskim, zdobywając w międzyczasie uprawnienia sędziowskie.

Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem piłkarzy i pięściarzy. Wyszkolił wielu dobrych zawodników. Był także wiceprezesem Spółdzielczego Klubu Sportowego Start oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiej Federacji Sportu.

Bibliografia

archiwum.wyborcza.pl [22.10.2014]
wama-sport.pl [22.10.2014]