Jerzy Kowalski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski
Jerzy Kowalski
Imię i nazwisko Jerzy Kowalski
Data i miejsce urodzenia 1950
Data śmierci 4 grudnia 2011
Dyscyplina kolarstwo

Jerzy Kowalski (ur. w 1950, zm. 4 grudnia 2011 w Biskupcu) – kolarz, wybitny trener kolarski z Biskupca, który poświęcił się wychowaniu sportowej młodzieży.

Działalność szkoleniowa

Długoletni szkoleniowiec sekcji LZS, której spadkobiercą jest LKK Warmia Biskupiec. Jako zawodnik nie osiągnął znaczących sukcesów, natomiast w roli szkoleniowca sprawdził się znakomicie. Potrafił w trudnych warunkach, przy niewielkim budżecie wychować wielu znakomitych zawodników. Znalazł sprzymierzeńca w osobie Stanisława Szczawińskiego i wspólnie zorganizowali klub z prawdziwego zdarzenia.

Przez całe swoje dorosłe życie był związany ze sportem, który był jego największą pasją. Bezbłędnie wyłapywał i szlifował młode talenty z całej gminy Biskupiec. Chociaż pracował w niewielkim klubie, potrafił doprowadzać swoich podopiecznych do mistrzowskiej formy. W 2010 roku jego podopieczni z Warmii Biskupiec zdobyli aż sześć medali mistrzostw Polski. W dowód uznania Jerzy Kowalski został wybrany Młodzieżowym Trenerem Roku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, otrzymał też tytuł Osobowość Roku przyznany podczas Gali Sukcesy 2010. Starosta olsztyński Mirosław Pampuch wręczył mu nagrodę Trenera Roku Powiatu Olsztyńskiego 2011. Dzięki Kowalskiemu biskupiecka kadra kolarska zajmowała najwyższe miejsca na podiach, uczestnicząc w wielu krajowych i zagranicznych zawodach.

Pod koniec życia toczył heroiczną walkę z chorobą. Był człowiekiem nadzwyczaj skromnym, nie zabiegał o splendory i zaszczyty, lecz koncentrował się na pracy, którą trzeba było wykonać. W wywiadzie dla "Przeglądu Warmińskiego" tak mówił o recepcie na dobrego kolarza: "Mój przepis od lat jest prosty i póki co, sprawdza się. Potrzebne są trzy rzeczy: inteligencja, praca i talent. I tego ostatniego rzeczywiście trzeba mieć troszkę".

Ciekawostki

Wychowankiem Jerzego Kowalskiego jest Szymon Rekita, jeden z najzdolniejszych kolarzy ostatnich lat reprezentujący obecnie jedną z włoskich grup zawodowych.

Bibliografia

  • Porycki Janusz, Panorama Sportu Warmii i Mazur 2011, tom III, Olsztyn 2012.