Jerzy Kret

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Kret

Imię i nazwisko Jerzy Kret
Data i miejsce urodzenia 6 stycznia 1939 r.
Data śmierci 4 lutego 2007 r.
Dyscyplina sędzia siatkówki
Największy sukces przewodniczący Wydziału Sędziowskiego OZPS

Jerzy Kret (ur. 6 stycznia 1939 r., zm. 4 lutego 2007 r.) – jeden z czołowych siatkarzy na Warmii i Mazurach w latach 60. XX wieku, długoletni sędzia w tej dyscyplinie.

Działalność

Grał w Sparcie, Spójni i OKS Olsztyn, drużynach występujących na poziomie II ligi (odpowiednik dzisiejszej I ligi). Po zakończeniu czynnej kariery sportowej nie stracił kontaktu ze sportowym wyczynem. Został aktywnym działaczem i szkoleniowcem w OKS-OZOS, a następnie Warmii Olsztyn. Pełnił też funkcję kierownika II-ligowej drużyny siatkarek KKS Warmia. Przez wiele lat związany był z siatkówką jako sędzia. Miał uprawnienia sędziego szczebla centralnego. Przez lata czuwał nad przebiegiem spotkań I i II ligi. Pełnił funkcje przewodniczącego Wydziału Sędziowskiego Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w Olsztynie.

Zasłużył się sprawie popularyzacji siatkówki. Był organizatorem setek imprez masowych: międzyszkolnych, międzyzakładowych i resortowych.

Poza siatkówką interesował się wieloma innymi dyscyplinami sportu, a szczególnie piłką nożną i koszykówką. Za jego sprawą trafiło do Olsztyna kilku piłkarzy, którzy tworzyli historię Stomilu. Jednym z najbardziej znanych był Jan Perlejewski, przez lata gwiazda olsztyńskiego klubu.

Bibliografia

Archiwum Janusza Poryckiego.