Jerzy Ringwelski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Ringwelski

Jerzy RingwelskiFot. M. Źródło: portel.pl
Jerzy Ringwelski
Fot. M. Źródło: portel.pl
Imię i nazwisko Jerzy Ringwelski
Dyscyplina piłka ręczna
Największy sukces mistrzostwo Polski z juniorkami Truso

Jerzy Ringwelski (ur. w styczniu 1951 r. w Czersku) – wybitny trener piłki ręcznej wElblągu, z powodzeniem prowadził drużyny Startu Elbląg i Truso Elbląg.

Działalność szkoleniowa

Jako zawodnik grał w zespołach młodzieżowych MKS Borowiak Czersk. Po skończeniu studiów w gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego przeprowadził się do Elbląga.

Przez dwa lata opiekował się (jako drugi trener, pierwszym był Andrzej Drużkowski) drużyną piłki ręcznej SKS Start Elbląg, która awansowała wtedy do drugiej ligi. Razem z EB Startem świętował zdobycie tytułu mistrza Polski w 1992 roku i Pucharu Polski. Na stanowisko pierwszego szkoleniowca EB Startu powrócił w 1999 roku, po odsunięciu od prowadzenia drużyny ówczesnego trenera piłkarek Krzysztofa Biernackiego. Razem z EB Startem sięgnął po brązowe medale mistrzostw Polski w 1999 i 2000 roku. Pracował w tym klubie do 2002. Wyniki go nie zadowalały, więc złożył rezygnację, która została przejęta.

Przez krótki okres opiekował się kadrą młodzieżową Polski, a potem rozpoczął szkolenie dziewcząt w MKS Truso Elbląg, udzielając się również jako trener kadry województwa warmińsko-mazurskiego.

Prowadząc drużynę Truso od grupy naborowej, zdobył z nią kolejno: srebrny medal mistrzostw Polski młodziczek, dwa brązowe medale na ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży (juniorki młodsze) oraz srebro i złoto w mistrzostwach Polski juniorek.

Bibliografia

handball.pl [19.12.2014]
portel.pl [19.12.2014]
dziennikelblaski.pl [19.12.2014]
youtube.com [19.12.2014]