Jerzy Warachowski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Jerzy Warachowski

Imię i nazwisko Jerzy Warachowski
Data i miejsce urodzenia 1934 r., Włocławek
Data śmierci 5 sierpnia 1998 r., Olsztyn
Dyscyplina kolarstwo

Jerzy Warachowski (ur. 1934 r. we Włocławku, zm. 5 sierpnia 1998 r. w Olsztynie) – zasłużony działacz kolarski, wieloletni sędzia sportowy w tej dyscyplinie.

Działalność

Z kolarstwem związał się w 1950 r. Od 1951 do 1969 r. był działaczem sportowym w Elblągu i Gdańsku. Poza sędziowaniem pełnił społecznie funkcję kierownika sekcji kolarskiej w klubach: Turbina i Orzeł w Elblągu.

W 1969 r. przeprowadził się do Olsztyna i zatrudnił w Olsztyńskim Zakładzie Opon Samochodowych. Włączył się też w działalność społeczną w sporcie. Pełnił funkcję sekretarza Okręgowego Związku Kolarskiego, był wiceprezesem związku do spraw sędziowskich oraz członkiem Zarządu Wojewódzkiej Federacji Sportu. Był współorganizatorem wielu prestiżowych imprez m.in. Wyścigu dokoła Warmii i Mazur oraz Wyścigu Solidarności. Po przejściu na emeryturę nie rozstał się z kolarstwem i mimo pogarszającego się stanu zdrowia dalej sędziował na imprezach kolarskich, a także służył swoim doświadczeniem kolejnej generacji sportowców.

Nagrody i odznaczenia

Za pracę zawodową i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi i regionalnymi, m.in. otrzymał następujące odznaczenia:

  • Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej
  • Zasłużony dla Warmii i Mazur
  • Złota Odznaka PZKol.

Bibliografia

Zbiory Muzeum Sportu Warmii i Mazur im. Mariana Tadeusza Rapackiego w Olsztynie.