Johann Gottsched

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Johann Christoph Gottsched

Data i miejsce urodzenia 2 lutego 1700 roku
Królewiec
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1766 rok
Lipsk
Zawód teoretyk dramatu wczesnego oświecenia

Johann Christoph Gottsched (ur. 2 lutego 1700 roku w Królewcu, zm. 12 grudnia 1766 roku w Lipsku) – teoretyk dramatu wczesnego oświecenia.

Życiorys

Potocznie nazywano go "papieżem literatury niemieckiej". Był synem księdza ewangelickiego w Judytach. Mając czternaście lat, rozpoczął studia na Albertynie. Studiował teologię, potem filozofię i literaturę. Egzamin magisterski zdał w 1724 roku i otrzymał tytuł szlachecki. Po roku spędzonym na Uniwersytecie w Lipsku wykładał literaturę i filozofię.

W 1730 roku został profesorem, a cztery lata później rektorem tegoż uniwersytetu. Swoje credo artystyczne Cottsched wyraził w dziele Versuch einer kritischen Dichtkunst für die Deutschen, w którym podkreślał znaczenie literatury w wychowaniu człowieka. Wraz ze swą żoną Luise Adelgunde Victorie Kulmus przekładał tragedie Corneille'a i Racina, utwory sceniczne Woltera i komedie Moliera. Swoje poglądy republikańskie wyraził w dramacie Der sterbende Caton.

O niezwykłej roli Gottscheda jako twórcy nowego dramatu niemieckiego wypowiadał się Goethe, który sam korzystał z jego uwag teoretycznych.

Gottsched zawsze podkreślał miejsce swojego pochodzenia. Z okazji 200-lecia Albertyny w 1744 roku napisał odę i ufundował nagrodę za najlepszą mowę o księciu Albrechcie. Zmarł 12 grudnia 1766 roku w Lipsku.

Bibliografia

Jan Chłosta, Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.