Johann Hamann

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Johann Georg Hamann

Data i miejsce urodzenia 27 sierpnia 1730 roku
Królewiec
Data i miejsce śmierci 21 czerwca 1788 roku
Munster
Zawód filozof
Odznaczenia
Na murach Uniwersytetu Kaliningradzkiego odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wielkiemu myślicielowi

Johann Georg Hamann (ur. 27 sierpnia 1730 roku w Królewcu, zm. 21 czerwca 1788 roku w Münster) – wybitny filozof zwany "Magiem Północy".

Życiorys

Był synem felczera. Studiował na Albertynie teologię, filozofię i językoznawstwo. W czasie studiów wraz z kolegami założył pismo pod nazwą "Daphne". W 1751 roku opuścił uniwersytet, nie zdając egzaminów, i pracował jako nauczyciel w majątku pod Rygą. Pracował również w firmie kupieckiej, która skierowała go do Londynu. Przeżył tam głęboki kryzys moralny, który skłonił go do wnikliwej lektury Biblii.

Powrócił odmieniony. Sokratesa i Chrystusa uważał za swoich przewodników duchowych. W 1759 roku znów zamieszkał w Królewcu. Był tłumaczem i udzielał prywatnych lekcji. Przy pomocy Kanta został kierownikiem urzędu celnego. W owym czasie podjął intensywniejszą pracę pisarską. Spisał historię swego życia: Gedanken über meinen Lebenslauf, nadto Sokratische Denkwürdigkeiten. Za największych poetów uważał Homera i Szekspira. Utrzymywał kontakty z Kantem i Herderem, na którego wywarł znaczący wpływ.

Ostatnie lata życia Hamann spędził w Welbergen koło Münster na zaproszenie przyjaciela Friedricha Jacobiego.

Na murach Uniwersytetu Kaliningradzkiego we wrześniu 1994 roku odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wielkiemu myślicielowi.

Bibliografia

Jan Chłosta, Więksi i najwięksi twórcy kultury niemieckiej z Prus Wschodnich, Olsztyn 1999.