Juńcza

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Juńcza

Rodzaj miejscowości wieś niesołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Olsztynek
Liczba ludności (2010) 313
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Juńcza
Juńcza
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Juńcza
Juńcza
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Juńcza (niem. Julienhof) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Olsztynek. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Wieś w 2010 roku była zamieszkana przez 313 osób[1].

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 3 km od jeziora Jemiołowo oraz 3,2 km od Rezerwatu Bagno Nadrowskie. Juńcza jest oddalona o około 2,5 km od Olsztynka.

Dzieje miejscowości

Geneza założenia wsi nie jest znana. Miejscowość utrwaliła się po raz pierwszy na kartach historii dopiero w XIX stuleciu. Można jednak przychylić się do opinii, że miejscowość stanowiła majątek ziemski, wyodrębniony co najmniej pod koniec XVIII wieku. W 1853 roku ówczesny właściciel Juńczy – rewizor mierniczy Skalweit – zorganizował w majątku szkołę rolniczą, którą finansował rząd pruski. Do placówki uczęszczała młodzież od 17 roku życia. Program szkoły obejmował naukę z zakresu gleboznawstwa, nawożenia, uprawy roli i łąk, hodowli bydła, gospodarki mlecznej, sadownictwa, ogrodnictwa, rymarstwa, kowalstwa oraz wszelkich rzemiosł związanych z rolnictwem. Szkoła funkcjonowała przez kilka lat. W 1904 roku majątek stanowił już własność przybyłej z okolic Gryźlin rodziny Bischoffów. Do czasów współczesnych nie zachowały się żadne pozostałości dworu wchodzącego w skład majątku. Po 1945 roku opuszczone domy zostały zasiedlone przez polskich osadników. W 2005 roku Juńcza była zamieszkana przez 14 osób.

Gospodarka

W miejscowości swoją siedzibą ma firma transportowa.

Bibliografia

Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olsztynek 2007.
Bank Danych Lokalnych GUS [19.12.2013]
Strona Gminy Olsztynek [19.12.2013]

Przypisy

  1. łącznie Królikowo i Juńcza