Kąpławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Kąpławki

Współczesna panorama Kąpławek.Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia
Współczesna panorama Kąpławek.
Fot. Ralf Lotys. Źródło: Commons Wikimedia
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat kętrzyński
Gmina Barciany
Sołectwo Wilkowo Małe
Liczba ludności (2010) 34[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kąpławki
Kąpławki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kąpławki
Kąpławki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Kąpławki (niem. Kamplack) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 34 mieszkańców (łącznie z Plinkajmami). Wieś wchodzi w skład sołectwa Wilkowo Małe, w którym funkcję sołtysa obecnie sprawuje Artur Czerwiński[2].

Położenie

Miejscowość jest położona w odległości 15 km od Barcian.

Dzieje miejscowości

Mieszkający tu pierwotnie Prusowie ówczesną osadę określali mianem Kampelauks. Miejscowość została założona w 1338 roku. Składała się z osady czynszowej oraz z trzech nadań ziemskich związanych z obowiązkiem służby rycerskiej. Dzierżawcami byli wówczas dwaj Prusowie Hannus i Jost. Po zakończeniu wojny trzynastoletniej Kąpławki jako nadanie lenne trafiły w ręce prywatne.

Początkowo właścicielami dóbr była rodzina von Rautter. W 1785 roku wieś składała się z 17 budynków mieszkalnych. W 1817 roku w 16 domach żyło 147 osób. W 1876 roku w Kąpławkach zbudowano jednoklasową szkołę, którą powiększono w 1911 roku. W tym okresie doszło do parcelacji majątku. W jego wyniku utworzono 10 gospodarstw. Największe z nich, obejmujące 148 ha, stanowiło własność gospodarza o nazwisku Müller. W tym okresie we wsi istniał wiatrak; rozebrano go tuż przed wybuchem wojny.

U progu II wojny światowej Kąpławki były zamieszkane przez 172 osoby. Po zakończeniu wojny w miejscowości uruchomiono siedmioklasową szkołę powszechną, jedną z pierwszych w powiecie kętrzyńskim. W pierwszym roku istnienia uczęszczało do niej 26 uczniów. W 1973 roku do sołectwa Kąpławki w gminie Barciany włączono dwie miejscowości. W 1970 roku wieś była zamieszkana przez 70 osób. W tym samym czasie działała tu czteroklasowa szkoła podstawowa.

Przypisy

  1. Łącznie: Kąpławki i Plinkajmy.
  2. bip.warmia.mazury.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Kętrzyn. Z dziejów miasta i okolic, przewodniczący komitetu redakcyjnego Andrzej Wakar, Olsztyn 1978.
Bank Danych Lokalnych GUS [15.03.2014]
jerzysikorski.pl, Historia wsi Kąpławki [15.03.2014]