Kamienny lew w Olsztynku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kamienny lew w Olsztynku (nazywany również Tannenberskim Lwem) – pomnik symbolizujący XII Mazurską Dywizję Piechoty wsławioną w bitwie pod Tannenbergiem w 1914 roku.

Fot. Oliver Kayser. Źródło: www.pl.wikipedia.org
Fot. Mieczysław Kalski
Kamienny lew na tle mauzoleum. Fot. sprzed 1945 r. Źródło: www.olsztynek.pl

Położenie

Pomnik ustawiono w centrum Olsztynka, przed ratuszem miejskim.

Historia

Pomnik został odsłonięty 31 sierpnia 1924 r. Ustawiony był na 8-metrowym, piramidalnym cokole, z prawej strony głównej alei wiodącej do mauzoleum, które w latach 1925–1927 wzniesiono na pamiątkę zwycięstwa odniesionego przez żołnierzy niemieckich nad Rosjanami w bitwie pod Tannenbergiem. Kilka lat po II wojnie światowej rozpoczęto rozbiórkę mauzoleum. Z uwagi na dużą wartość lew został przewieziony do Centrum Szkolenia Wojsk Ochrony Pogranicza w Kętrzynie.

W latach 70. XX wieku służbę wojskową w Kętrzynie odbywał Jerzy Wilk, mieszkaniec Olsztynka, który znał pochodzenie pomnika. To on podjął pierwsze próby zwrócenia lwa miastu. Na początku lat 90. również władze Olsztynka zwróciły się do Komendanta Centrum z prośbą o przekazanie lwa. Dzięki podjętym staraniom pomnik powrócił do miasta i w dniu 7 maja 1993 r. został ustawiony w centralnym miejscu starego rynku, przed miejskim ratuszem

Opis

Pomnik został wykuty w jednej bryle granitu i waży około 7 ton. Jego wymiary to: 2,10 m długości, 2,10 m wysokości i 1,10 m szerokości. Przedstawia siedzącego lwa wspartego jedną łapą na kuli (średnica ok. 60 cm), symbolizującej kulę ziemską, nad którą pieczę miało sprawować Królestwo Niemieckie. W nowej lokalizacji figurę ustawiono na niewielkim postumencie wykonanym z kamiennych kostek.


Zobacz też

Miller Krzysztof, Tannenberski lew, olsztynek.pl, [11.01.2015]
Tajemnica kamiennego lwa, mali.xip.pl, [11.01.2015]

Bibliografia

650 lat Olsztynka, red. Wiesław Skrobot, Olsztynek 2009, Wydawnictwo Drwęca, s. 33.
Kuźniewski Bogumił, Olsztynek: miasto i gmina, Olszynek 2007, Towarzystwo Przyjaciół Olsztynka, s. 120.