Kaplica cmentarna w Tolkmicku

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Kaplica cmentarna w Tolkmicku

typ obiektu: kaplica
lokalizacja: cmentarna
datacja: 1738
powiat: elbląski
gmina: Tolkmicko
miejscowość: Tolkmicko

Kaplica cmentarna w Tolkmicku - usytuowana na terenie cmentarza miejskiego w Tolkmicku.

Opis

W Tolkmicku, przy drodze do Fromborka, stała niegdyś kaplica św. Antoniego. Na jej miejscu tutejszy proboszcz Johan Schwan zbudował nową w stylu barokowym i poświęcił ją 5 sierpnia 1738 roku ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kaplica wzniesiona została na planie prostokąta o wymiarach 9,25 długości i 6,65 szerokości. Wnętrze nakryte zostało płaskim stropem drewnianym. Fasady wschodnią i zachodnią wieńczą barokowe szczyty ze spływami wolutowymi i pilastrami. Środek zamknięto u góry ogzymsowanym półowalnym przyczółkiem. Od momentu założenia w XIX wieku w jej sąsiedztwie miejskiego cmentarza kaplica stanowi jego dominantę. Kaplica częściowo zniszczona w czasie ostatniej wojny została wyremontowana w 1958 roku. Przy kaplicy zachowały się 2 krzyże żeliwne z datami 1867 i 1877, oraz 2 stelle nagrobne z secesyjnym ornamentem.

Galeria zdjęć

Bibliografia

Barton Dariusz, Przewodnik krajoznawczy „z myszką” po Wysoczyźnie Elbląskiej, Elbląg 1997.

Kopiczko Andrzej, Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej w latach 1525-1821. Część 2. Słownik, Olsztyn 2000.

Kuprjaniuk Stanisław, Potencjał kulturowy Wzniesień Elbląskich na przykładzie małej architektury sakralnej, [w:] Kulturowe wartości Wzniesień Elbląskich w perspektywie Gminy Milejewo, red. J. Hochleitner i W. Moska, Elbląg 2008.

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linder Leo, Die katholische Kirche und deren Gemeinde, [w:] Tolkemit. Geschichte und Geschichten. Ein Lesebuch, red. L. Lindner, Münster 2001.

Zobacz też

kapliczkiwarmii.republika.pl