Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu – kapliczka przydomowa z dzwonniczką w Dobrągu, datowana na 1779 r., powiat olsztyński, gmina Barczewo.

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka z dzwonniczką w Dobrągu znajduje się na małym wzniesieniu, widoczna z drogi wiejskiej, jak też z przebiegającej obok drogi krajowej nr 16.

Opis

Kapliczka z dzwonniczką, niegdyś o charakterze przydomowym, znajdowała się na terenie nieistniejącego już gospodarstwa. Wzniesiona na rzucie prostokąta, murowana z cegły i otynkowana. Kapliczka posadowiona na podmurówce z kamienia, prezentuje nietypową formę budowli zestawionej z dwóch brył – niższej i wyższej. Cześć przednia, niższa przekryta własnym daszkiem dwuspadowym, tylna czterospadowym. W części przedniej wnęka zamknięta półkoliście, w której znajdowała się dawniej ludowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Powyżej w polu trójkątnego szczytu niewielka płycina zamknięta półkoliście. Cześć tylna podwyższona o poziom dzwonniczki, zwieńczona gzymsem uskokowym. Przeprucia dzwonniczki niewielkie, zamknięte półkoliście. Na daszku dzwonniczki umieszczono kutą z żelaza chorągiewkę wiatrową z monogramem "N. K." i datą roczną 1779.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]