Kapliczka z dzwonniczką w Gotkach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczka z dzwonniczką w Gotkach – kapliczka przydrożna z dzwonniczką w Godkach, datowana na 1909 r., powiat olsztyński, gmina Jonkowo.

Kapliczka z dzwonniczką w Gotkach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Wnęka kapliczki w Gotkach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Kapliczka z dzwonniczką w Godkach usytuowana w części zachodniej wsi.

Opis

Kapliczka z dzwonniczką o charakterze przydrożnym została wzniesiona na początku XX w. Poprzez wskazanie analogicznej, pod względem architektury i funkcji, kapliczki z dzwonniczką w Stekinach, wzniesionej w 1909 r., można jej datę powstania sprowadzić do tego czasu. Obie budowle łączy taka sama, trzykondygnacyjna struktura, gdzie poszczególne kondygnacje, murowane z czerwonej cegły licowej, są zróżnicowane szerokością. W ostrołukowych wnękach poziomów dolnych umieszczono gipsowe figury: w pierwszej – św. Antoniego z Padwy, zaś w drugiej Matki Bożej z Dzieciątkiem. Górną kondygnację kapliczki stanowi ażurowy, dwukierunkowy prześwit, w którym zachowały pozostałości belek do umocowania dzwonu. Kapliczka jest przekryta ceglanym daszkiem wielospadowym, w którego zwieńczeniu umieszczono duży kuty krzyż. Dla wywołania efektu kontrastowego obramienia wnęk, blend i prześwitu podkreślone zostały białą farbą.

Bibliografia

Hochleitner Janusz, Kapliczki Warmii południowej. Przydrożne obiekty kultu jako element ludowego systemu komunikacji, Olsztyn 2004.
Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [12.12.2013]