Kapliczki w Chruścielu

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Chruścielu – kapliczki w Chruścielu datowane na XIX i XX w., powiat braniewski, gmina Płoskinia.

Kapliczka w Chruścielu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Chruścielu. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Chruściel – wieś w gminie Płoskinia.

Opis

We wsi sześć kapliczek. Wszystkie, poza jedną, usytuowane są przy biegnącej przez wieś drodze asfaltowej. Pierwsza kapliczka od strony północnej jest o charakterze przydomowym. Ceglana, wzniesiona na początku XX w., o skromnym detalu fasady.

Druga kapliczka, znajdująca się w pobliżu cmentarza, pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Jest tynkowana, na wysokim trapezowatym cokole, z otwartym na cztery strony prześwitem z krucyfiksem. Trochę dalej w kierunku południowym trzecia kapliczka murowana z czerwonej cegły licowej, o zwartej bryle, ze skromnym detalem – fryzami z cegły. Na cokole tabliczka fundacyjna z datą roczną 1922.

Kolejna kapliczka, również przy tej samej drodze, tynkowana, z dwiema niszami, trójkątnym ogzymsowanym szczytem, nakryta dachem dwuspadowym. Na dachu chorągiewka z datą roczną 1895. Na końcu wsi kapliczka o oryginalnej formie zatartej na skutek przeprowadzonych prac remontowych, ze szczytem oszalowanym deskami. W pobliżu plebanii, przy zachodniej drodze dawnej owalnicy, kapliczka o niewielkich rozmiarach, otynkowana, pozbawiona detalu architektonicznego.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]