Kapliczki w Długoborze

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Długoborze – kapliczki w Długoborze datowane na XIX i XX w., powiat braniewski, gmina Płoskinia.

Kapliczka w Długoborze. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Długoborze. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Długobór - wieś w gminie Płoskinia.

Opis

We wsi i jej okolicach znajduje się osiem kapliczek. Dwie najstarsze, umiejscowione we wsi, pochodzą prawdopodobnie z połowy XIX w. Znajdują się przy północnej drodze dawnej owalnicy. Są murowane, tynkowane, o analogicznych formach architektonicznych, z niewielkimi niszami w pierwszej kondygnacji i otwartym na trzy strony prześwitem w drugiej; przy każdej lipa.

Kapliczka na zachód od kościoła parafialnego z końca XIX w., murowana z czerwonej cegły licowej, nawiązuje do typu budowli o zwartej jednorodnej bryle, podzielonej wnękami. Kapliczka na wschodnim rozstaju dróg o bezstylowej formie, być może przebudowywana, we wnęce rzeźba Ukrzyżowanego z XVIII w.

Pozostałe cztery kapliczki w okolicy, przy dawnych zabudowaniach kolonijnych na wschód i południe od wsi. W najgorszym stanie zachowania są kapliczki południowe. Jedna z nich chyli się ku ruinie, a inna zawaliła się w 2013 r.

Ciekawostki

W ogrodzeniu kościoła parafialnego kapliczka z czerwonej cegły licowej, ze schodkowym szczytem, poświęcona pamięci poległych w I wojnie światowej. Jej charakterystycznym elementem jest forma Krzyża Żelaznego w szczycie oraz figura Zmartwychwstałego Chrystusa we wnęce.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]