Kapliczki w Nagladach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kapliczki w Nagladach – kapliczki w Nagladach, datowane na XIX i XX w., powiat olsztyński, gmina Gietrzwałd.

Kapliczka w Nagladach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Nagladach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Naglady – wieś w gminie Gietrzwałd.

Opis

Wieś o charakterze ulicówki z zabudową po obu stronach wiejskiej drogi. Przy niej trzy kapliczki z końca XIX i początku XX w., murowane z czerwonej cegły licowej. W centrum wsi kapliczka z dzwonniczką o rozbudowanej bryle, z czterema ukośnymi przyporami na narożach i wielospadowym dachem. W pierwszej kondygnacji ostrołukowa wnęka, w której, do czasu renowacji, znajdowała się ludowa rzeźba prawdopodobnie św. Elżbiety Węgierskiej. W drugiej kondygnacji dwukierunkowy prześwit, w którym zawieszony jest dzwonek.

Dwie pozostałe kapliczki we wsi o zbliżonej formie architektonicznej, na planie kwadratu, jednokondygnacyjne. Ich korpusy są zwarte, z wysoką ostrołukową wnęką, nakryte stromym dachem dwuspadowym. Obie charakteryzują się narożnymi, niskimi skarpami. Kapliczka we wsi wzbogacona o elementy dekoracyjne w formie ceglanego fryzu arkadkowego oraz kuty żelazny krzyż w szczycie dachu. Kapliczka przy wyjeździe ze wsi posiada wnęki z obu stron, z figurą maryjną i św. Antoniego z Padwy.

Czwarta kapliczka z końca XIX w., poza zwartą zabudową wsi, usytuowana na północ od Naglad. Budowla na kamiennej podmurówce, z wnęką w partii wysokiego cokołu i ostrołukową niszą wyżej z drewnianym krucyfiks o cechach ludowych. Kapliczka zwieńczona niskim trójkątnym szczytem i narożnymi sterczynami.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]