Kapliczki w Stękinach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Kapliczki w Stękinach – kapliczki w Stękinach, datowane na XIX i XX w., powiat olsztyński, gmina Jonkowo.

Kapliczka w Stękinach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kapliczka w Stękinach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Stękiny – wieś w gminie Jonkowo.

Opis

We wsi Stękiny i jej okolicach znajduje się pięć kapliczek. Trzy z nich umiejscowione w bliskim sąsiedztwie, a pozostałe przy północnym gospodarstwie kolonijnym i przy drodze do Wrzesiny.

W centrum wsi wznosi się murowana z czerwonej cegły licowej, trójkondygnacyjna kapliczka z dzwonniczką z 1909 r. W jej poszczególnych kondygnacjach ostrołukowe wnęki i blendy, a w górnej prześwit z dzwonkiem. Druga kapliczka z początku XIX w. Jej forma jest oryginalna i niespotykana wśród warmińskich kapliczek. Naroża ujęte pilastrami, całość nakryta dwuspadowym dachem z trójkątnymi szczytami, dach sygnaturki o kalenicy prostopadłej do dachu korpusu. Niegdyś w kapliczce znajdowała się rzeźbiona grupa Ukrzyżowania i Arma Christi.

Na rozwidleniu dróg wznosi się kapliczka z przełomu XVIII i XIX w. Budowla, w formie wysokiego słupa na rzucie kwadratu, wyróżnia się szerokimi gzymsami i pilastrami na narożach. W dolnej kondygnacji smukłe blendy, zaś w górnej dwukierunkowy prześwit latarni, mieszczący metalowy krucyfiks.

Na kolonii północnej kapliczka z dzwonniczką, z dekoracyjnie opracowaną, rozbudowaną partią dachu z narożnymi sterczynami. Kapliczka przy drodze do Wrzesin o prostej, zwartej bryle, z ostrołukową niszą w elewacji frontowej. Obie kapliczki neogotyckie, z przełomu XIX i XX w.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.
Kuprjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]