Karl Roensch
Karl Roensch (ur. 18 kwietnia 1859 r. w Apoldzie, zm. 16 czerwca 1921 r. w Bad Kissingen w Niemczech) – przedsiębiorca, honorowy obywatel Olsztyna, przewodniczący Rady Miasta.
Spis treści
Życiorys
Był synem właściciela fabryki Bernharda. Po jego przedwczesnej śmierci przysposabiał się do zawodu kupca. Od 1884 r. mieszkał w Olsztynie. Zmarł podczas pobytu w sanatorium w Bad Kissingen. Został pochowany w Olsztynie na nieistniejącym już cmentarzu ewangelickim przy ul. Partyzantów.
Praca
Po kilku latach pracy jako kupiec i prokurent w fabryce maszyn w Halle w 1884 r. przeniósł się do Olsztyna i założył przy dzisiejszej ul. Lubelskiej fabrykę maszyn, odlewnię żelaza i kuźnię parową. W fabryce wytwarzano szeroki asortyment wyrobów niezbędnych w przemyśle i usługach różnych branż. Podczas drugiej wojny światowej zakład został podporządkowany przemysłowi zbrojeniowemu.
Działalność społeczna i kulturalna
Karl Roensch był jednym z aktywniejszych działaczy gospodarczych Prus Wschodnich i największym pracodawcą w mieście. Był m.in. przewodniczącym Towarzystwa Politechnicznego oraz Izby Handlowej.
W latach 1895-1919 był przewodniczącym Rady Miasta (radnym od 1890 r.) i najbliższym współpracownikiem cieszącego się dużą popularnością burmistrza Oskara Beliana.
W dużym stopniu to właśnie jego inicjatywie i zaangażowaniu miasto zawdzięcza założenie wodociągów i kanalizacji, budowę elektrowni i linii tramwajowej, powstanie Wyższej Szkoły Realnej i szkoły ludowej przy obecnej ul. Jagiellońskiej (ówczesna Wadanger Str.), wzniesienie nowego ratusza i zorganizowanie w 1910 r. wielkiej wystawy przemysłowej. Znany był też z działalności charytatywnej.
W dowód uznania w 1915 r. Rada Miasta nadała mu tytuł honorowego obywatela Olsztyna. Jego nazwiskiem nazwano też jedną z ulic, obecną ul. Lubelską, noszącą do 1945 r. nazwę Karl Roensch Str.
Ciekawostki
- Jednym z najbardziej widocznych śladów po nim są występujące jeszcze w Olsztynie pokrywy kanałów z napisem Karl Roensch. Allenstein, produkowane w odlewni żelaza Maschinenfabrik - Karl Roensch & Co.
- W styczniu 2003 r. odnaleziono kamień nagrobny Roenscha znajdujący się niegdyś na cmentarzu ewangelickim. Kamień leżał wśród sterty gruzu w zupełnie innej części miasta.
- W dniu 3 października 2010 r. w olsztyńskim ratuszu odbyło się spotkanie prezydenta miasta Piotra Grzymowicza z rodziną Karla Roenscha mieszkającą obecnie w Badenii Wirtembergii w Niemczech.
Zobacz też
- Rodzina Karla Roenscha z wizytą u prezydenta Olsztyna, materiał zamieszczony na stronie internetowej olsztyn24.com, dostęp 20.01.2015 r.
- Karl Roensch, materiał zamieszczony na stronie internetowej de.wikipedia.org, dostęp 20.01.2015 r.
Bibliografia
Chłosta Jan, Biografie Niemców z Prus Wschodnich: leksykon, Olsztyn 2010, s. 140-142.
Piechocki Stanisław, Olsztyn magiczny, Olsztyn 2002, s. 145-146.