Karol Ripa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Karol Ripa

Data i miejsce urodzenia 21 marca 1895 r.
Lisk
Data i miejsce śmierci 1 marca 1983 r.
Rockville
Zawód dyplomata, konsul
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Polonia Restituta, Krzyż Niepodległości, Krzyż Kawalerski Francuskiej Legii Honorowej, Złoty Krzyż Zasługi

Karol Ripa (ur. 21 marca 1895 r. w Lisku, zm. 1 marca 1983 r. w Rockville) – doktor nauk politycznych i ekonomicznych, działacz społeczno-narodowym, dyplomata.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Karol studiował w Wiedniu, gdzie ukończył Akademię Eksportową. Następnie podjął naukę na Uniwersytecie Poznańskim. Ukończył tam Wydział Ekonomiczno-Politechniczny.

Praca

Karol Ripa był polskim dyplomatą. Podjął pracę w placówkach w Olsztynie i w Królewcu. W latach 1922-1945 pracował na różnych stanowiskach dyplomatycznych, m. in. w roli sekretarza konsulatu w Królewcu. Pracował też w Agencji Konsularnej w Olsztynie w charakterze sekretarza. Od 24 października 1922 r. do 15 września 1924 r. był wicekonsulem i kierownikiem konsulatu. W 1924 r. dokonano próbę zamachu na Karola Ripę. Dwaj zamachowcy wdarli się w nocy z 17 na 18 marca do domu Karola i oddali strzały.

Ripa wykazywał zainteresowanie sprawami ludności polskiej na Warmii i Mazurach. W Olsztynie w latach 1922-1924 powołał polskie organizacje kobiece. Ripa, jako sekretarz delegacji polskiej, brał udział w polsko-niemieckich negocjacjach w Berlinie w sprawie polityki emigracyjnej. Zwalczany był przez nacjonalistyczną prasę niemiecką. Po odwołaniu z Olsztyna pracował w latach 1924-1926 w departamencie konsularnym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie. W 1926 r. zostaje mianowany konsulem Rzeczypospolitej w Morawskiej Ostrawie, zaś w 1934 r. Konsulem Generalnym w amerykańskim Pittsburgu. Po zakończeniu misji, Ripa wrócił do kraju, ale na krótko. W 1939 r. mianowano go komisarzem ds. ewakuacji rządu.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Został mianowany przez Władysława Sikorskiego i ministra Augusta Zaleskiego Konsulem Generalnym w Chicago. Karol Ripa wielokrotnie przebywał w europejskich stolicach. W Brukseli, Paryżu, Londynie i Rzymie upominał się o wolna Polskę. Nawiązywał również kontakty w krajach arabskich. W Chicago współpracował z emigrantami z Węgier i innych krajów Europy Wschodniej. Karol poświęcał się działalności publicystycznej i społeczno-oświatowej. W 1950 r. w Chicago został redaktorem naczelnym "American Press Service". Przez długi czas przewodniczył Federacji Polsko-Węgierskiej i uczestniczył w życiu Polonii. Z krajem utrzymywał bliski kontakt, przekazując miedzy innymi pieniądze na cele oświatowe, w tym na zakup książek do Biblioteki Miejskiej w Szczytnie.

Ripa został odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Kawalerskim Francuskiej Legii Honorowej i Złotym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia

Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla od połowy XV wieku do 1945 roku, Warszawa 1963.
Olsztyn 1353–2003, red. Stanisława Achremczyk, Władysław Ogrodziński, Olsztyn 2003.
Oracki Tadeusz, Słownik biograficzny Warmii, Mazur i Powiśla XIX i XX wieku (do 1945 roku), Warszawa 1983.