Kościół ewangelicko-metodystyczny w Ostródzie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kościół ewangelicko-metodystyczny w Ostródzie – kościół datowany na lata 1907-1909, powiat ostródzki.

Kościół ewangelicko-metodystyczny w Ostródzie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Kościół ewangelicko-metodystyczny w Ostródzie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Zabytkowy kościół ewangelicki w Ostródzie znajduje się przy ul. Sienkiewicza. Obecnie stanowi własność Kościoła ewangelicko-metodystycznego i współużytkowany jest przez parafię Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Opis

Kościół wzniesiono na wysokiej skarpie, dominującej nad starą częścią miasta i Jeziorem Drwęckim. Projektantem był Oskar Hossfeld z Berlina (1848-1915), autor szeregu budowli sakralnych – ewangelickich i katolickich. W latach 1907-1909 wzniesiono okazałą ceglaną budowlę neogotycką, której znaczenie urbanistyczne podkreśla widoczna z daleka masywna wieża zwieńczona podwójnym hełmem. Jak kilka innych świątyń jego autorstwa (np. Chrystusa w Poznaniu, ewangelicki w Szczecinku), wzniesiono krótką trójnawową halę z transeptem i z płytkim wielobocznym prezbiterium. Wnętrze kryte jest sklepieniem krzyżowym. Przestrzeń naw bocznych wypełniają drewniane empory wsparte na niskich okrągłych filarach z drewna. Kościół może pomieścić 1420 osób. Prezbiterium wypełnia ołtarz połączony z amboną. Prace snycerskie wykonała znana szkoła rzemiosł artystycznych w Cieplicach. Organy zbudowała firma Wittek z Elbląga, prace malarskie Blaue z Berlina. W oknach znajdują się witraże.

Do zespołu zabudowań kościelnych należy też neogotycka murowana plebania z początku XX w. i ogrodzenie cmentarza przykościelnego z filarkami i bramą, prawdopodobnie z 1907 r. Po II wojnie światowej, ponieważ Kościół ewangelicko-augsburski cierpiał na brak duchownych, opiekę nad wiernymi przejęli metodyści, którzy stali się właścicielami świątyni. Po kilku latach odrodziła się parafia ewangelicko-augsburska, która współużytkuje świątynię.

Na wieży znajduje się punkt widokowy. By móc oglądać miasto z góry trzeba pokonać 105 stopni. W wieży można zobaczyć mechanizm starego zegara oraz trzy dzwony. Zegar wykonany w 1909 r. jest zegarem wahadłowym. Największy dzwon waży 3200 kg, a jego średnica wynosi 148 cm. W Ostródzie można usłyszeć hejnał miasta – jest grany właśnie z wieży kościoła metodystów. Hejnał powstał w 2004 r., kiedy świętowano 675 lat istnienia miasta.

Bibliografia

Warmia i Mazury. Przewodnik, Olsztyn 1993.