Kompleks budynków koszarowych w Działdowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kompleks budynków koszarowych w Działdowie
typ obiektu: Koszary
lokalizacja: Działdowo

Fot. Łukasz Węglewski.
Źródło: ro.com.pl

Kompleks budynków koszarowych w Działdowie

Położenie

Kompleks budynków koszarowych w Działdowie położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Działdowo.

Historia

Działdowskie koszary oddano do użytku w 1886 roku. Do końca pierwszej wojny światowej stacjonowały w nim bataliony wojsk pruskich, a w okresie międzywojennym polski III Batalion 32 Pułku Piechoty.

W czasie drugiej wojny światowej w koszarach mieścił się hitlerowski obóz jeniecki, a następnie kolejno: obóz Selbstschutz, obóz przejściowy oraz wychowawczy obóz pracy i obóz karny. Szacunkowo w latach 1939–1945 więziono tu około 30 tysięcy osób, z czego według różnych źródeł, śmierć poniosło od 3 000 do 15 000 więźniów. Wśród nich znaleźli się patroni miasta Działdowa, beatyfikowani przez papieża św. Jana Pawła II, abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański. Po zakończeniu wojny mieścił się tu obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD.

Do 1956 r. budynki pełniły funkcję koszar.

Domy oznaczone numerami 3 i 5 były budynkami mieszkalnymi dla oficerów i szeregowych żołnierzy. W budynku przy Grunwaldzkiej 7 mieściła się warownia i komendantura, a przy Grunwaldzkiej 9 znajdowała się dawna kantyna.

Obecnie dawne kasyno oficerskie przy ulicy Chopina 2 jest siedzibą Państwowej Szkoły Muzycznej. W budynku numer 4, dawnej łaźni, znajduje się Komenda Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, natomiast w dawnym budynku oficerskim (Chopina 6) mieści się Powiatowy Urząd Pracy.

Bibliografia

  • Kanon krajoznawczy Warmii i Mazur, red. S. Harajda, I. Liżewska, K. Młynarczyk, Olsztyn 2010.
  • materiały uzyskane z Urzędu Miasta Działdowo