Krzyż drewniany we Wrzesinie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur

Krzyż drewniany we Wrzesinie – krzyż przykościelny we Wrzesinie, datowany na pierwszą połowę XX w., powiat olsztyński, gmina Jonkowo.

Krzyż drewniany we Wrzesinie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Detal krzyża drewnianego. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Krzyż przykościelny znajduje się przy południowej ścianie kościoła parafialnego we Wrzesinie.

Opis

Krzyż drewniany, misyjny, znajdujący się przy południowej ścianie kościoła we Wrzesinie, charakteryzuje się oryginalnym wykonaniem rzeźbionego trzonu, umocowanego w murowanej z cegły ośmiobocznej bazie. Dwudzielny trzon krzyża nawiązuje do wielu innych warmińskich krzyży, które przeważnie znajdują się w stanie zniszczenia. Dolna część trzonu krzyża jest ośmioboczna, rzeźbiona w woluty, która przechodzi następnie w czworoboczną głowicę. Na niej osadzone zostało jabłko (względnie kula ziemska), z oplatającym je symbolicznym wężem. Ta część stanowi element przejściowy dla właściwego krzyża, w którym powielono tradycyjną kwadratową formę trzonu, ale z fazowanymi narożnikami. Ramiona krzyża zostały zakończone ozdobnymi soplami. Na przecięciu się ramion została zawieszona stara drewniana figura Chrystusa Ukrzyżowanego, która ulega powolnemu zniszczeniu (widoczny ubytek prawej ręki). Pasyjka znajduje się pod dużym, blaszanym, łukowatym daszkiem okapowym.

Bibliografia

Kuprjaniuk Stanisław, Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek, w druku.

Linki zewnętrzne

Kapliczki Warmii [22.12.2013]