Leszcz (ryba)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leszcz

Abramis brama`
Linnaeus, 1758
Abramis brama Linnaeus, 1758
Leszcz. Fot. Karelj. Źródło: Commons Wikimedia
Leszcz. Fot. Karelj. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada promieniopłetwe
Rząd karpiokształtne
Rodzina karpiowate
Rodzaj Abramis
Gatunek Leszcz
Synonimy

Cyprinus brama Linnaeus, 1758
Abramidopsis leuckartii (Heckel, 1836)
Abramis argyreus Valenciennes, 1844
Abramis brama danubii Pavlov, 1956
Abramis brama orientalis Berg, 1949
Abramis brama sinegorensis Lukash, 1925
Abramis gehini Blanchard, 1866
Abramis leuckartii Heckel, 1836
Abramis microlepidotus Valenciennes, 1844
Abramis vetula Heckel, 1836
Abramis vulgaris Mauduyt, 1849


Leszcz (Abramis brama) – gatunek słodkowodnej ryby karpiokształtnej, z rodziny karpiowatych (Cyprinidae).

Morfologia

Leszcz ma bardzo mocno bocznie ścieśnione ciało, wysokie w stosunku do długości; płetwa ogonowa głęboko, chorągiewkowato wcięta; głowa mała z wysuwaną paszczą skierowaną ukośnie ku dołowi. Kolor grzbietu jest ołowiany, bądź czarny z charakterystycznym zielonym połyskiem. Boki są zdecydowanie jaśniejsze, metaliczne, a brzuch biały i perłowy (u starszych okazów raczej złocisty). Płetwy nieparzyste ciemnoszare; parzyste jasnoszare. Leszcz osiąga ponad 6 kg masy ciała i do 82 cm długości. Rekordowy okaz złowiony w 1912 w Finlandii ważył 11,5 kg

Odżywianie

Leszcz jest typowym bentosożercą. Można go spotkać w okolicach pokładów dennych osadów, gdzie poszukuje larw owadów, skorupiaków, mięczaków i skąposzczetów. Generalnie pokarm tej ryby stanowią właśnie drobne zwierzęta wodne zalegające w mule. Dzięki właściwościom swojego aparatu gębowego jest w stanie zasysać muł, a następnie wypluwać go i wyszukiwać cząstki pokarmu. Młode osobniki żywią się zooplanktonem.

Występowanie

Żyje w stadach w dolnych partiach dużych rzek (kraina leszcza), w jeziorach i zbiornikach zaporowych, najchętniej przebywa w głębokiej wodzie z bogatą roślinnością. W niektórych zbiornikach występuje bardzo licznie, co prowadzi do karłowacenia populacji.

Tarło

Tarło leszcza trwa od maja do czerwca, gdy temperatura wody przekracza 15 stopni C. Na tarliskowych płyciznach leszcze zbierają się w ogromne stada. Są w tym czasie jak odrętwiałe. Nie żerują, słabo reagują na bodźce zewnętrzne, tracą swoją zwykłą ostrożność i płochliwość. W okresie tarła samica składa ok. 300 000 jaj w płyciznach porośniętych roślinami wodnymi. W tym czasie na ciele samców pojawia się silna wysypka tarłowa. Ikra o wyraźnie żółtym kolorze i średnicy 1,5 mm przykleja się do wodnych roślin. Wylęg trwa od 3 do 12 dni. Dojrzałość płciową leszcz uzyskuje w 3-7 roku życia. Narybek tworzy duże ławice. Rośnie bardzo wolno, w wieku 7-8 lat mierzy około 30 cm.

Ochrona i zagrożenie

Kategoria zagrożenia (CKGZ), do której został zakwalifikowany leszcz wskazuje, że w tej chwili nie ma żadnych obaw o przyszłość tego gatunku.

Leszcz - kategoria niższego ryzyka

�Okres ochronny: brak

�Wymiar ochronny: brak

�Dobowy limit połowu: brak

Znaczenie gospodarcze

Leszcz ma dość duże znaczenie gospodarcze. Chętnie łowiony przez wędkarzy na spławik i grunt. W przeciętnie ciepłym roku wędkarski sezon leszczowy w rzece zaczyna się po tarle i trwa od czerwca do początku września. Kulminacja przypada w lipcu i pierwszej połowie sierpnia.

Źródło

1) pl.wikipedia.org [28.07.2014]
2) wedkuje.pl [28.07.2014]