Lipowiec (gmina Kurzętnik)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Lipowiec

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nowomiejski
Gmina Kurzętnik
Sołectwo Lipowiec
Liczba ludności (2010) 324
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Lipowiec
Lipowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Lipowiec
Lipowiec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Lipowiec – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Kurzętnik. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa toruńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 324 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Wiesław Grzywacz[1].

Położenie

Wieś leży w dolinie Drwęcy, w odległości ok. 5 km od Nowego Miasta Lubawskiego.

Dzieje miejscowości

W XVI w. przez Lipowiec prowadził szlak komunikacyjny, którym z okolic Kurzętnika dostarczano zboże do Grudziądza. Pod koniec XIX wieś Lipowietz–Rumunki (Rumunki lub Rumunek - tak nazywano na Mazowszu i okolicach osady zakładane po wyciętych lasach, z języka niemieckiego Römmung) były wsią chłopską, leżącą przy granicy powiatu lubawskiego. Wieś obejmowała 521 mórg gruntów, było w niej 26 budynków, w tym 16 domów mieszkalnych. We wsi mieszkało 109 katolików i 14 ewangelików. Parafia mieściła się w Pokrzydowie, tam też dzieci uczęszczały do szkoły. Najbliższa poczta była w Kurzętniku. Przed 1939 r. kierownikiem tutejszej szkoły był Władysław Kunz. Natomiast Bronisława Werberowa była właścicielką tutejszego majątku ziemskiego. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy wysiedlili do obozu w Potulicach następujące rodziny: Malinowskich, Jakubowskich, Byglewskich, Radomskich, Klimaszewskich. Ich gospodarstwa zajęli Niemcy z Besarabii. Po 1945 r. majątek ziemski rozparcelowano (dawny pałac nazywano Belwederem). Kierownikiem szkoły został Trzebiatowski. Była to szkoła czteroklasowa. Dalszą naukę dzieci kontynuowały w szkole w Kurzętniku.

Gospodarka

We wsi jest 49 gospodarstw rolnych, gospodarujących na powierzchni od trzech do 70 ha (dane z 2008 r.). W 1978 r. założono Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną, na bazie której w 1991 r. utworzono Gospodarstwo Pomocnicze przy Urzędzie Gminy Kurzętnik, przekształcone następnie w 2005 r. w Zakład Gospodarki Komunalnej. Zakład ten prowadzi składowisko odpadów komunalnych w Lipowcu (powstało w 1965 r., a jego powierzchnia wynosi 3,5 ha).

Kultura

W Lipowcu działa Koło Gospodyń Domowych (blisko 50 lat działalności).

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Tereszewie.

Ludzie związani z miejscowością

Turystyka

W miejscowości ma swój koniec Szlak św. Jakuba: Olsztyn – Lipowiec - przebieg trasy: OlsztynŁupstychGietrzwałdTomarynyGuzowy PiecParwółkiStare JabłonkiOstródaSamborowoFrednowyTynwałdSzałkowoIławaRadomno – Nowe Miasto Lubawskie - Lipowiec - dalej do Torunia.

Bibliografia

Grabowski Stanisław,Z dziejów Kurzętnika i okolic, Warszawa 2008.
Strona Urzędu Gminy Kurzętnik [14.09.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [14.09.2014]

Przypisy