Ludwik Jaczun

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwik Jaczun

z archiwum Janusza Poryckiego
z archiwum Janusza Poryckiego
Imię i nazwisko Ludwik Jaczun
Data i miejsce urodzenia 1943 r. na Wileńszczyźnie
Dyscyplina trener podnoszenia ciężarów
Największy sukces wychowawca reprezentantów Polski

Ludwik Jaczun (ur. w 1943 r. na Wileńszczyźnie) – jeden z najwybitniejszych trenerów na Warmii i Mazurach, wychowawca olimpijczyków, mistrzów i rekordzistów Polski w podnoszeniu ciężarów.

Działalność

Jest absolwentem studium trenerskiego przy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (1967). Był współzałożycielem i trenerem (przez 28 lat) sekcji podnoszenia ciężarów LKS Zjednoczeni Olsztyn.

Opracował i realizował system funkcjonowania podnoszenia ciężarów na Warmii i Mazurach. Około 20 satelitarnych sekcji w małych miejscowościach dawało szanse młodym talentom wybicia się ponad przeciętność. Najlepsi startowali w barwach LKS Zjednoczeni, stanowiąc jedną z najsilniejszych ekip w Polsce. Jego podopieczni zdobyli 139 medali mistrzostw Polski w różnych grupach wiekowych, ustanowili 28 rekordów kraju juniorów i seniorów. Wielu reprezentowało kraj w mistrzostwach świata i Europy; Jan Lisowski w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie był czwarty, Tadeusz Awiżeń, Andrzej Komar, Edward Kuliś wielokrotnie reprezentowali Polskę w imprezach najwyższej rangi międzynarodowej.

W 1996 r. został zastępcą przewodniczącego Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Jest urzędującym członkiem Zarządu. W najtrudniejszym dla sportu wiejskiego okresie powstrzymywał jego regres, ratował sekcje i dyscypliny sportu, które były wizytówką regionu.

Po przejściu na emeryturę nadal udziela się w sporcie, pełniąc wiele funkcji społecznych.

Odznaczenia

Wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma odznaczeniami za wkład w rozwój sportu i kultury fizycznej.

Bibliografia

lzs.pl [05.02.2014]
pzpc.pl [05.02.2014]
Janusz Porycki, Almanach Sportu na Warmii i Mazurach [05.02.2014]
olsztyn24.com [05.02.2014]