MKS Zatoka Braniewo

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
MKS Zatoka Braniewo

Logo MKS Zatoka źródło:braniewo.wm.pl
Logo MKS Zatoka
źródło:braniewo.wm.pl
Rok założenia 1947
Siedziba ul. Botaniczna 4, 14-500 Braniewo
Profil działalności sportowy
Kontakt e-mail: zatafans@onet.eu
KRS 0000130277

MKS Zatoka Braniewo – polski klub piłkarski z siedzibą w Braniewie, założony 17 kwietnia 1947 roku. Aktualnie występuje w III lidze, w grupie podlasko-warmińsko-mazurskiej.

Historia

Jako datę narodzin braniewskiego sportu przyjmuje się 17 kwietnia 1947 roku, kiedy to powstał Klub Sportowy Błękitni. Na czele grupy pionierów stali: dr Jan Chmiel, były zawodnik Czarnych Lwów, i Stanisław Kulpa. Pomagali im Karol Iwański, Stanisław Rogalski i Tadeusz Lekarewicz. Niebawem powstał drugi klub sportowy – Gwardia Braniewo. W rozegranym meczu piłkarskim pomiędzy tymi klubami zwycięstwo 6:1 przypadło Błękitnym. W kwietniu 1948 r. doszło do połączenia KS Błękitni z niezrzeszonymi grupami sportowymi – powstał klub sportowy SKS Zatoka. W tym samym miesiącu SKS Zatoka rozegrała swój debiutancki mecz w B-klasie z WKS Salwa Morąg. Braniewianie przegrali to spotkanie 3:4. Na przełomie lat 1948/50 powstała w Gwardii sekcja bokserska. Czołowymi zawodnikami byli: Karol Iwański, Jerzy Żembrowski, Józef Ksiąszczak i Zdzisław Sobski.

Do roku 1956 w braniewskim sporcie brakowało istotnych wydarzeń. Jego rozwój został zahamowany i ograniczał się praktycznie tylko do piłki nożnej. Była szansa na powstanie silnej sekcji pływania, ale jej nie wykorzystano. 20 września 1957 roku dobiegły końca rozgrywki B-klasy województwa olsztyńskiego. Awans do klasy A zdobyła Zatoka Braniewo. W następnym roku Zatoka wywalczyła premię w postaci awansu do III ligi. Trzeci decydujący mecz pomiędzy Zatoką a Olimpią Olsztynek zakończył się wygraną Zatoki 3:1. Liczni kibice z Braniewa, którzy na ten mecz przybyli różnymi środkami transportowymi, nie wykluczając ciężarówek, po ostatnim gwizdku sędziego wbiegli na murawę z transparentem "Witamy KS Zatokę w III lidze". Zatoka wystąpiła w składzie: Zadora-Reginis, Kurek, Iwaniak, Maczko, Walentyn, Gościcki, Wesoły, Staszczyński, Berger, Kowalski.

W 1959 roku Zatoka odniosła kilka zwycięstw, ale były też porażki. Beniaminek swoją grą dostarczył wielu fanom braniewskiej piłki nożnej dużo emocji i wzruszeń. Zajęcie trzeciego miejsca przyjęto z optymizmem i z nadzieją. Zatoka przystąpiła w 1960 roku do rozgrywek, które były prowadzone przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Olsztynie systemem wiosna-jesień. Najstarszym piłkarzem był Henryk Roszak, który miał zaledwie 24 lata, a najmłodszymi: 18-latkowie Andrzej Boryczka, Czesław Reginis i Jan Matczuk. W kadrze Zatoki byli także: A. Ilkiewicz, B. Zalewski, R. Chorzewski, J. Maludziński, E. Hodora, A. Wojtkowiak, J. Wojda, G. Franik, Z. Czyż, B. Czapiewski, Z. Kogut, Cz. Staszczyński, E. Idem, E. Kowalski. Zatoka została mistrzem III ligi. W przedostatniej kolejce rundy rewanżowej Zatoka zwyciężyła Granicę Kętrzyn 5:0. Po piętach zespołowi z Braniewa deptała Warmia Olsztyn, która pokonała Grunwald Ostródę i miała 2 punkty straty do Zatoki. Tylko te dwie drużyny miały szansę na tytuł mistrza.

Decydujący mecz rozegrał się w Olsztynie. Do stolicy Warmii przyjechało około tysiąca braniewskich kibiców, gorąco dopingujących swoich pupilów. W historycznym spotkaniu 14 lipca piłkarze WKS Zatoka wystąpili w składzie: Ilkiewicz-Matczuk, Ziółkowski, Maludziński, Staszczyński, Roszak, Czyż, Czapiewski, Kogut, Idem, Tracz. Goście po trafieniach Tracza w 10 minucie i Czapiewskiego w 13 prowadzili już 2:0. W 63 min. Kogut podwyższył na 3:0, a dwie bramki Okrzesika tylko zmniejszyły rozmiary zwycięstwa. Zatoka zdobyła tytuł mistrza, co uprawniło ją do walki o II ligę.

Zarząd

Prezes - Wiesław Czech
Zastępca prezesa - Stanisław Sekuła
Sekretarz - Sławomir Bielewicz
Członkowie zarządu - Andrzej Piróg

Formy działalności

MKS działa przede wszystkim zrzeszając kibiców podczas meczów piłarskich.

Bibliografia

zatokabraniewo.futbolowo.pl [25.02.2015]
pl.wikipedia.org [25.02.2015]