Majmławki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Majmławki

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Sołectwo Dzietrzychowo
Liczba ludności (2010) 55[1]
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Majmławki
Majmławki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Majmławki
Majmławki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Majmławki (niem. Mamlack) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 55 mieszkańców (łącznie z Dobrotami). Wieś wchodzi w skład sołectwa Dzietrzychowo, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Jan Biedrzycki[2].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, 23 km na północny wschód od Bartoszyc i 10 km na północny wschód od Sępopola, w pobliżu granicy z powiatem kętrzyńskim. W okolicy wsi przepływa strumyk Mamlak, prawy dopływ Gubra.

Dzieje miejscowości

Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie przez większość swoich dziejów był to niewielki majątek ziemski. W połowie XIX wieku, w 1857 r., tutejszy folwark liczył 136 mieszkańców. Majmławki do 1945 roku wchodziły w skład parafii ewangelickiej w Dzietrzychowie.

Po II wojnie światowej wieś włączono do sołectwa Dzietrzcyhowo. Na bazie dawnego folwarku uruchomiono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne Majmławki. Według spisu powszechnego z 1983 roku Majmławki składały się z siedmiu budynków mieszkalnych tworzących zwartą zabudowę i miały elektryczne oświetlenie ulic; we wsi działała świetlica. Miejscowość liczyła wówczas 98 mieszkańców.

Zabytki

  • zespół folwarczny z przełomu XIX i XX wieku: stajnia, obora, studnia, stodoła; kolonia mieszkalna robotników folwarcznych: dwojak wraz z zabudowaniami gospodarczymi; układ przestrzenny całego zespołu dobrze zachowany
  • cmentarz ewangelicki z końca XIX wieku, na wschód od wsi, założony nietypowo na planie koła; zachowały się nieliczne ślady nagrobków; zdewastowany

Przypisy

  1. Łącznie Majmławki i Dobroty.
  2. free.of.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol, Sępopol 2005 [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]
Deutsche Verwaltungsgeschichte [05.03.2014]