Marek Rutkiewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marek Rutkiewicz

Źródło: www.rower.com
Źródło: www.rower.com
Imię i nazwisko Marek Rutkiewicz
Data i miejsce urodzenia 8 maja 1981 r., Olsztyn
Dyscyplina kolarstwo
Największy sukces 1. miejsce w klas. górskiej Tour de Pologne 2009

Marek Rutkiewicz (ur. 8 maja 1981 r. w Olsztynie) – jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy pierwszej dekady XXI wieku.

Przebieg kariery sportowej

Karierę rozpoczął w wieku 12 lat w olsztyńskim klubie LUKS Art Print/Royal (obecnie WMKS Olsztyn). Bardzo szybko rozpoczął karierę międzynarodową. Jako 18-latek wyjechał do Francji i zebrał tam wiele doświadczeń, które zaważyły na jego karierze. Wykazywał szczególne predyspozycje do wyścigów wieloetapowych, szczególnie przebiegających w terenach górzystych. Dał się poznać z jak najlepszej strony w największej polskiej imprezie Tour de Pologne. Od wielu lat ściga się w czołowych polskich grupach, ostatnio w CCC Polsat. Od 1999 r. ścigał się we Francji, reprezentując m.in. bardzo znaną i cenioną grupę Coffidis. Po powrocie do Polski zatrudniały go najlepsze krajowe teamy, m.in. Intel Action, Mróz i CCC Polsat.

Odwaga, wytrzymałość i intuicja kolarska stawiały go przez wiele lat w gronie najlepszych szosowców. Jego stały udział w najważniejszych wyścigachbył gwarancją atrakcji i emocji. Do udanych występów bezsprzecznie zalicza się jego udział w Tour de Pologne, gdzie kilkakrotnie plasował się w czołowej dziesiątce. W 2012 r. wygrał klasyfikację górską. Rok 2012 okazał się wyjątkowo obfity w sukcesy: został Górskim Mistrzem Polski, a także wygrał prestiżową klasyfikację BGŻ Proligi.

Bibliografia

proteam.cccsport.pl [18.12.2014]
wama-sport.pl [18.12.2014]