Michałki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Michałki

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat nidzicki
Gmina Kozłowo
Liczba ludności (2010) 76
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NNI
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Michałki
Michałki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Michałki
Michałki
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Michałki (Michalowo, niem. Michalken, od 1938 r. Michelsau) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Kozłowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 76 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Iwona Kaczmarek[1].

Położenie

Wieś znajduje się nieopodal Jeziora Szkotowskiego i [[Jezioro Kownatki|Kownatki]. W najbliższym sąsiedztwie (ok. 1 km) leży wieś Januszkowo.

Dzieje miejscowości

Nazwa wsi pochodzi od kolonistów z ziemi michałowskiej. Pierwsze informacje o miejscowości zawierały księgi czynszowe z lat 1436–1437. W 1475 r. Marcin Truchses wystawił Jerzemu z Sitna nowy przywilej lokacyjny na 18 włók w Michałowie. Zatwierdził także prawo chełmińskie, które posiadali już przodkowie Jerzego. W 1600 r. we wsi mieszkali sami Polacy. W 1717 r. gospodarowało tu 7 wolnych chłopów. W tym okresie sołtysem był Jan Kiliana. W 1783 r. 3 puste łany przekazano Jakubowi Buchowskiemu i Adamowi Gurrowskiemu. Za panowania Fryderyka Wilhelma III założono tutaj szkołę. W XIX w. wieś wchodziła w skład powiatu niborskiego. W 1856 r. żyło tu 109 mieszkańców.

Kultura

We wsi działa świetlica.

Szkolnictwo

Dzieci z tej miejscowości uczęszczają do Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Rączkach.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Szkotowie.

Zabytki

We wsi zachował się cmentarz z I wojny światowej.

Bibliografia

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. IV, Warszawa 1883.
Wijaczka Jacek, Dzieje wsi do końca XVIII wieku, [w:] Historia Nidzicy i okolic, pod red. Waldemara Reznera, Nidzica 2012, ss. 165–202.
Bank Danych Lokalnych GUS [15.09.2014]
Strona Urzędu Gminy Kozłowo [15.09.2014]

Przypisy