Mieczysław Dulko

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mieczysław Dulko

Imię i nazwisko Mieczysław Dulko
Data i miejsce urodzenia 14 listopada 1935 r., Kazanice
Data śmierci 2000 r., Reszel
Dyscyplina działacz piłkarski
Największy sukces prezes III-ligowego klubu Orlęta Reszel

Mieczysław Dulko (ur. 14 listopada 1935 r. w Kazanicach, zm. w 2000 r. w Reszlu) – działacz piłkarski o wyjątkowym talencie organizatorskim, prezes Orląt Reszel.

Działalność

Był długoletnim prezesem klubu Orlęta Reszel. Za jego kadencji w latach 80. zespół piłkarski z małego Reszla był czołową drużyną województwa warmińsko-mazurskiego i występował w III lidze. Potrafił skłonić kierownictwo największego zakładu przemysłowego miasta, tj. fabrykę Rema, do objęcia patronatu nad klubem.

Duży potencjał i wysoki budżet stwarzały nie tylko możliwości do prowadzenia szkolenia we własnym zakresie, ale i do wzmacniania zespołu zawodnikami z zewnątrz. W tak małym środowisku trudno było wyszkolić szerszą grupę piłkarzy odpowiedniej klasy. Jako znakomity negocjator potrafił załatwić wszystko i dzięki niemu do Reszla trafiali wartościowi zawodnicy. Po transformacjach ekonomicznych w latach 90. jego możliwości zostały ograniczone i klub spadł w hierarchii piłkarskiej.

Włączał się również w działalność Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Olsztynie, podejmował się organizacji w Reszlu meczów wysokiej rangi, m.in. spotkań podsumowujących sezon na Warmii i Mazurach między Kadrą OZPN i zespołem wybranym przez czytelników "Gazety Olsztyńskiej".

Odznaczenia

Wyróżniony Srebrnym i Złotym Krzyżem zasługi, pośmiertnie Medalem Honorowym "Zasłużonym – Reszel" przyznanym w roku jubileuszu 50-lecia istnienia klubu (2011).

Bibliografia

Archiwum Janusza Poryckiego.