Mieczysław Oelberg

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Mieczysław Oelberg

Data i miejsce urodzenia 1901 r.
Tuchola
Data i miejsce śmierci 1973 r.
Nowe Miasto

Mieczysław Oelberg (ur. 25 grudnia 1901 r. w Tucholi, zm. 18 marca 1973 r. w Nowym Mieście) – nauczyciel szkół polskich w Niemczech. Kierownik szkoły polskiej w Purdzie. Nauczyciel szkół zawodowych.

Życiorys

Urodził się na Pomorzu. Na Warmię przybył wraz żoną Stanisławą i synami. Synowie Bogdan i Rajmund byli uczniami szkoły polskiej w Lesznie.

Szkoła i wykształcenie

Uczył się w niemieckich szkołach – szkole ćwiczeń, gimnazjum klasycznym i preparandzie nauczycielskiej. W latach 1919–1922 był słuchaczem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Lubawie. W 1930 r. zdał praktyczny egzamin pedagogiczny. Po wojnie uzupełniał kwalifikacje zawodowe w Technikum Budowlanym w Nowym Mieście Lubawskim.

Praca

W 1922 r. rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela tymczasowego w szkole powszechnej w Kurzętniku. Do pracy w oświacie polskiej został powołany w 1931 r. W sierpniu 1931 r. objął kierownictwo Prywatnej Katolickiej Szkoły Powszechnej w Purdzie, które sprawował do 1935 r. Następnie powrócił do pracy w szkole w Kurzętniku.

W okresie okupacji pracował jako robotnik. Po wojnie uczył w szkołach zawodowych w Nowym Mieście Lubawskim, Prabutach, Lubawie, Lidzbarku Welskim i Iławie.

Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna

Oelberg rozwijał działalność kulturalno-oświatową. Dyrygował chórem w Towarzystwie Śpiewaczym. Działał w kółku rolniczym i straży ogniowej.

Nagrody i odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ciekawostki

Za działalność na rzecz oświaty polskiej na Warmii otrzymał podziękowanie od Związku Polskich Towarzystw Szkolnych na Warmię oraz dyplom Klubu Polskiego w Olsztynie.

Bibliografia

Filipkowski Tadeusz, W obronie polskiego trwania Nauczyciele szkół polskich na Warmii, Mazurach i Powiślu w okresie międzywojennym, Olsztyn 1989.